کار را به کار دان بسپار نه به نادان
52 بازدید
تاریخ ارائه : 5/31/2012 8:13:00 PM
موضوع: علوم تربیتی

باسمه تعالی

سلام خواننده عزیز، شما در چند کار تخصص دارید؟ اگر کاری پیش بیاید که شما در انجام آن تخصص و تجربه لازم و کافی را نداری، چه کار می کنی؟ خودت انجام می­دهی؟ از همسایه یا فامیل غیر متخصص کمک می­خواهی؟ یا به متخصص مراجعه می­کنی؟

به نظر شما کدام کار و کدام راه درست­تر است؟ کدام کار کم­هزینه­تر است؟ با انتخاب کدام راه حل کار زودتر انجام می­شود؟ اگر بخواهیم آگاهانه هم کار را زود انجام دهیم، هم با هزینه و مخارج کم انجام دهیم و هم یک بار انجام دهیم و هم درست انجام دهیم و هم از خرابی بیشتر و ایجاد هزینه بیشتر پیشگیری کنیم، به نظر شما چه راهی را در پیش بگیریم؟ دست کم در میان دو راه حل مراجعه به متخصص و کاردان و به ظاهر با کمی هزینه بیشتر و مراجعه به غیر متخصص و به ظاهر هزینه و وقت کمتر، کدام­یک را ترجیح می­دهید؟

به نظر شما و بر اساس تجربه شما و در واقع و نه در ظاهر کدام یک کم­هزینه­تر و زودتز انجام خواهد شد؟

ببینیم امام جواد (ع) در این خصوص به ما چه سفارشی دارند:

« مَنْ عَمِلَ عَلَى غَيْرِ عِلْمٍ (کان) مَا يُفْسِدُ أَكْثَرَ مِمَّا يُصْلِحُ.

کسی که بدون علم،( تخصص و تجربه لازم) کاری انجام دهد، آن­چه خراب می­کند بسیار بیشتر از آن­چیزی است که درست می­کند.»

این فرمایش از رسول گرامی اسلام(ص) و از امام صادق (ع) هم نقل شده است. امام صادق و امام علی (ع) در سخن گران­بهای دیگری فرموده­اند: « العامل علی غیر بصیره (علم) کالسائر علی غیر الطریق لا یزیده سرعه السیر الا بعدا».

« کسی که بدون دانش و آگاهی و تخصص کاری انجام دهد مانند کسی است که به بیراهه می­رود. هر چه سریع­تر و بیشتر برود از مقصد دورتر خواهد شد.»

بدیهی است که چنین کسی هیچ وقت به مقصد نمی­رسد.

علامه مجلسی، بحار الأنوار، تصحیح علي أكبر الغفاري، چاپ دوم، 1403 - 1983 م، مؤسسة الوفاء،  بيروت،  لبنان، دار إحياء التراث العربي، ج 75، ص 364.