لزوم تدوین استراتژی جدید ایران در تعامل با مصر
52 بازدید
تاریخ ارائه : 8/31/2012 8:59:00 PM
موضوع: علوم سیاسی

لزوم تدوین استراتژی جدید ایران در تعامل با مصر

پس از پیروزی اخوانی­ها در مصر، در نخستین گام ایران باید رسما و از چند راه اعلام می­کرد که در صورت جنگ میان مصر و اسرائیل ایران با تمام قوا در کنار مصر خواهد بود. باید با تبلیغات فراوان اعلام می­شد که جوانان و ارتش و سپاه ایران در کنا ر جوانان مصری با اسرائیل خواهن جنگید.

با پیروزی اخوانی­ها در مصر، ایران باید برای تعامل با این کشور جدید استراتژی جدیدی تدوین و اجرا می­کرد. مصر اخوانی سیاست­هایی ذاتا اخوانی دارد که اشتراکات زیادی با ایران دارد.

  1.  از یک سو اخوان با اسرائیل مشکل بنیانی و عقیدتی دارد که سازش میان آنان را بسیار سخت می­کند. اخوان سال­ها در خصوص نوع رابطه مصر با اسرائیل – سازش - منتقد حکومت سادات و حسنی مبارک بوده و به عنوان یکی از محورهای اساسی عقاید و سیاست خود تبلیغ کرده است و اکنون به آسانی نمی­تواند از آن دست بکشد. یکی از مهمترین انگیزه­های ملت مصر نیز در انقلاب علیه مبارک همین اسرائیل ستیزی بوده و هست.
  2. بیشتر مردم مصر شافعی مذهب هستند. الازهر نیز کهنترین و بزرگترین مرکز آموزش و پژوهش جهان اسلام در مصر قرار دارد و مذهب رسمی آن شافعی است. عملمای ازهر از قدیم الایام در نقطه مقابل وهابیون قرار داشته و سابقه مبارزه بسیار طولانی با آنان را دارند. بسیار بعید است که مصر اخوانی و ازهر شافعی بتواند به راحتی با مسلک وهابی – افراطی سعودی کنار بیاید و سال­ها مبارزه خود را به فراموشی بسپارد. بدیهی است که عربستان زیرک خواهد کوشید که به هر طریق ممکن مصر با خود همراه و یا دست کم از مقابله با خود باز دارد. به دلیل وجود مرکزی به نام الازهر وهابیون در میان شافعیان نسبت به حنفی­ها نفوذ کمتری یافته­اند. در میان علمای ازهر در قدیم و جدید پیوسته گروهی ضد وهابی وجود داشته­اند که علیه آنان کتاب نوشته وخطر و انحراف آنان را تذکر داده­اند.  
  3.  مصر یکی از کشورهای با سابقه و قدرتمند جهان اسلام است که پیوسته در جهان اسلام یکی از بازیگران اصلی بوده است و از این جهت رقیب عربستان سعودی است.
  4. هم­چنین مصر از سویی داعیه رهبری جهان اسلام را دارد و در گذشته در این خصوص مدعی و بی رقیب بوده است. این نکته نیز انگیزه­ای برای رقابت مصر با عربستان سعودی است.
  5. یکی از سیاست­های بنیادی اخوان بازگشت به دین و عمل به آن در همه عرصه­ها از جمله امور سیاسی و حقوقی است.
  6. ایران در همه موارد بالا به ویژه در اسرائیل ستیزی با مصر اشتراک منافع دارد. در موقعیت امروزی ایران و مصر بایستی ایران در همان روزهای آغازین پیروزی مصریان اعلام می­کرد که در صورت شروع درگیری بین مصر و اسرائیل در کنار ملت و دولت مصر خواهد بود. پس از کشته شدن نظامیان مصری در شبه جزیره سینا و دستور محمد مرسی رئیس جمهور مصر برای اعزام نظامیان مصری به مرز اسرائیل این فرصت دو باره به دست آمد و اکنون زمان چنین اعلامی است. اعلام چنین سیاستی از سوی ایران از طریق رسانه­های گوناگون و در محافل مختلف و تبلیغ روی آن می­توانست موضع ایران را تقویت و موضع اسرائیل را تضعیف و ایران را به مصر نزدیک کند.
  7. اکنون وقت آن است که ایران با استفاده از موقعیت پیش آمده صفحه شطرنج منطقه را تا حدی به دلخواه خود بچیند و دیگران را وادارد که به دلخواه او حرکت کنند و او صحنه گردان اصلی حوادث حال و آینده باشد. بدیهی است که غرب و اسرائیل و عربستان و اتحادیه عرب می­کوشند تا مانع نزدیکی مصر ب ایران شوند و مصر را به اسرائیل نزدیک کنند.

محمد الله اکبری. 2/6/1391