افزایش هزینه محاصره برای دشمن
72 بازدید
تاریخ ارائه : 10/13/2012 12:12:00 AM
موضوع: علوم سیاسی

افزایش هزینه محاصره

آمریکا و غرب سالیان دراز است که ایران اسلامی را محاصره مستمر اقتصادی کرده­اند. در سال­های اخیر و به ویژه در سال جاری روز به روز حلقه این  محاصره را تنگتر کرده چنان بر فشارها افزوده­اند که راه تنفس اقتصادی را بسته معاش مردم را بسیار سخت کرده­اند. آنان امید دارند که از این طریق ( فشار اقتصادی بر مردم+ واکنش مردم = تسلیم مسؤلان) مسؤلان ایران را به تسلیم در برابر خواسته­هایشان وادارند. ایرانیان نیز نیک می­دانند که هر گام عقب­نشینی در برابر خواسته­های غرب به معنای چند گام پیشروی آنان است و خواسته­های غرب تا تسلیم کامل و دست برداشتن از تمام آرمان­ها و حتی از دست دادن استقلال ایران ادامه خواهد یافت.

ایران تا کنون در برابر این وضع بیشتر دفاع و مقاومت کرده کمتر به اقدامات متقابل دست زده است. رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر با مردم خراسان شمالی و در چند ماه قبل تاکید کردند که ما اکنون در شرایط احزاب قرار داریم. این جمله بدان معنا است که این بار دشمن با تمام توان و با تمام هم­پیمانان آمده است و به این زودی هم دست بردار نیست. در این شرایط اتحاد مستحکم داخلی، مقاومت همگانی و منسجم و برنامه­ریزی شده،  استفاده از تمام توان تکنیکی و تاکتیکی و خرد جمعی خود، مراقبت تمام از همسایگان، امید به پیروزی، تلاش برای تشکیل یک اتحادیه در برابر دشمن، کوشش برای شکستن اتحادیه رقیب وحدت کلمه و توکل به خدا تنها کارهایی است که می­توان انجام داد.

به یقین با مقاومت جانانه ما شرایط به­زودی به سود ما تغییر خواهد کرد. ما می­توانیم با زیر نظر گرفتن اتحادیه رقیب و همسایگانی که نقش بنی قریظه را بازی می­کنند، در آینده نزدیک و پس از شکستن محاصره آنان را و به ویژه بنی­قریظه را به سختی تنبیه کنیم. اما همه راه­های دفاعی تنها به مقاومت یک­سویه ختم نمی­شود. ما می­توانیم پیش از آن­که رقیب هزینه محاصره را برای ما افزایش دهد، با تدابیر و هزینه­های کمی گام­هایی به جلو برداریم. یکم آن که با ارائه تسهیلاتی( تالیف قلوب) به برخی از کشورها یا افراد محاصره کننده در شکستن اتحاد آنان بکوشیم. دوم آن­که هزینه محاصره را برای محاصره کنندگان بالا ببریم.

به عنوان مثال اگر بستن تنگه هرمز آخرین سنگر تدبیر ما است، اقداماتی در جهت کاهش اختیاری یا اجباری تولید نفت می­تواند هزینه رقیب را برای ادامه محاصره بالا ببرد. اگر اختلال در خطوط لوله انتقال نفت بنی قریظه کاری سخت است، حمله­های سایبری مکرر و متنوع به سامانه­های نفتی برخی تولید کنندگان نفت که اقداماتی بسیار جدی در جهت افزایش تولید نفت و کاهش قیمت آن داشته­اند، گویا کاری کم­هزینه­تر و آسان­تر است. باید در اندیشه یافتن تنگه­های هرمز دیگری بود و آن­ها را بست. اگر تا کنون ناوگان دریایی ایران دزدان دریایی شاخ آفریقا را تعقیب می­کرد و امنیت مسیر انتقال نفت را برای جهان تامین می­کرد، اکنون وقت آن است که این هزینه را به دشمن منتقل کنیم و حد اکثر محموله نفتی خود را پپشتیبانی کنیم. این دزدان افزون بر باب المندب دریای سرخ را هم می­توانند ناامن کنند. آنا به راحتی می­توانند دریای سرخ دشوار گذر را به انواع مین­های ضد کشتی آلوده کنند. ظاهر امر حاکی از آن است که محموله­های نفتی کمی از ایران از این آب­راه می­گذرد.

از دیگر سو خطوط لوله نفت بنی قریظه که نفت خلیج فارس را به کرانه دریای سرخ منتقل می­کند، از مناطق صحرایی می­گذرد. گروه­ها و افراد معارض بسیاری در قلمرو بنی قریظه یا در همسایگی آنان هستند که انگیزه­­های لازم را برای اختلال در این خط لوله دارند. اگر کمی امکانات به دست آنان برسد، خودشان داوطلبانه انتقال نفت به اروپا و دیگر جاها را کاهش می­دهند. این اختلالات اگر چند بار تکرار شود، آن­قدر قیمت­ها را بالا خواهد برد که هزینه محاصره را برای دشمن به اندازه لازم بالا ببرد و کاهش صدور را برای ما جبران کند.

 به نظر می­رسد لازم است که زودتر از دشمن در اندیشه افزایش هزینه محاصره برای دشمن باشیم. چه بسا که تاخیر در این کار پشیمانی بسیار به دنبال داشته باشد. حتی ممکن است دشمن پیش­دستی کرده هزینه­های مقاومت را برای ما بالاتر ببرد. مهندسی معکوس همیشه ممکن است.

دو کار دیگر نیز لازم است که هر چه سریعتر در اندیشه­ انجامش باشیم: نخست کوشش برای شکستن اتحادیه دشمن حتی با دادن تسهیلاتی به برخی محاصره کنندگان برای تالیف قلوب آنان و وادار کردن آنان برای خروج از اتحادیه و همکاری نکردن با سایرین.

دوم تلاش برای ایجاد اتحادیه­ای جدید برای دفاع از خود و دیگران که می­تواند شامل روسیه، چین، هند و پاکستان و کشورهای دیگر باشد. حتی اگر مستلزم هزینه هم باشد، کار لازم و واجبی است.