نرمش قهرمانانه در صلح امام حسن
75 بازدید
تاریخ ارائه : 1/1/2014 7:29:00 AM
موضوع: تاریخ و سیره

صلح امام حسن(ع) با معاویه حاصل جبر جامعه بود

گروه اندیشه: مدیر پژوهشکده تاریخ و سیره اهل‌بیت(ع) معتقد است که خود امام حسن(ع) نیز به صلح با معاویه راضی نبودند، ولی برای نجات امت از قتل عام و جلوگیری از اسارت بنی‌هاشم، این صلح تحمیلی را پذیرفتند.

محمد الله‌اکبری، مدیر پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌‌المللی قرآن (ایکنا) در خصوص صلح امام حسن(ع) اظهار کرد: سخن گفتن درباره اقدامات ائمه معصومین(ع) حتی با مطالعه، سنجش و دقت، کار آسانی نیست، چه رسد به این‌که این مهم بدون مطالعه صورت گیرد. اگر ما بخواهیم، زمینه‌ها، اسباب، علل و عوامل ایجاد این صلح را بررسی کنیم، به این مطلب می‌رسیم که این یک صلح تحمیل شده بوده و این مسئله به اختیار خود ایشان نبوده است.

وی با اشاره به این‌که در اسلام، صلح امری نیکو و مطلوب است و گفته شده که در صورتی که دستی برای صلح به سوی شما دراز شد، با آگاهی آن را بپذیرید و آن را رد نکنید، ادامه داد: خداوند از علمای متعهد و ائمه معصومین(ع) که گل سرسبد علما هستند، تعهد گرفته است تا بر ظلم ظالم، مظلومیت مظلوم و فساد جامعه صبر نکنند. خداوند از علما یک تعهد و از توده مردم تعهدی جداگانه گرفته‌است. خداوند توده مردم را متعهد کرده که گرد علما جمع شوند و با کمک آن‌ها ظالم را بر سر جایش بنشانند و داد مظلوم را از ظالم بگیرند. حضرت علی(ع) فرموده «اگر نبود پیمانی که خدا از علما گرفته است که بر ظلم ظالم صبر نکنند، من این حکومت را نمی‌خواستم».