جشن فداکاری روز فداکاری هفته فداکاری
98 بازدید
تاریخ ارائه : 1/11/2014 11:30:00 AM
موضوع: تاریخ و سیره

جشن فداکاری؛ روز فداکاری؛ هفته فداکاری

سزاوار است که نظام جمهوری اسلامی در تقویم رسمی خود و با تصویب مجلس این روز را به عنوان روز فداکاری تصویب و ثبت جهانی کند و جشن جهانی بگیرد. نیز هفته فداکاری اعلام کند و برای بیان مصادیق فداکاری فیلم، عکس، سخنرانی، مراسم تقدیر از افراد فداکار، آزاد کردن زندانی بدهکار، تکفل بچه های یتیم و ... بیان شود.

حقیقتا ما مسلمانان در حق دو انسان بزرگ و فرهیخته ظلمی بزرگ روا داشته ایم. دو حادثه بزرگ در یک شب اتفاق افتاده است. یکی آغاز هجرت رسول خدا(ص) و نجات بخش بشریت، از تاریکی جهل قریش به روشنایی و نور اسلام است که مبدء تاریخ اسلام قرار گرفته است. دوم ایثار گری و فداکاری و از جان گذشتگی امام علی (ع) در آن شب با خوابیدن به جای پیامبر(ص) سزاوار است که این دو حادثه بزرگ داشته شود. گرامی داشته شود. جشن گرفته شود.

انسان فطرتا فداکاری را دوست دارد و آن را تمجید می کند. همه انسان­ها افراد فداکار را دوست دارند. مردم هر کشوری به افراد فداکار کشور خود احترام بسیاری می گذارند.

اما این انسان فراموشکار یک فداکاری بزرگ را فراموش کرده یا خود را به فراموشی زده است. حادثه ای که سزاوار است به عنوان یک جشن جهانی در یونسکو ثبت شود و تمام ملت ها آن را جشن بگیرند. سزاوار است که نظام جمهوری اسلامی و کشورهای اسلامی برای ثبت جهانی آن بکوشند و آن را در تمام جهان جا بیندازند.

فداکاری بزرگ انسانیت

پیامبران برای راهنمایی بشر به سوی سعادت ابدی دنیا و آخرت فرستاده شده ­اند. روزگاری که ستمکاران و هواداران تاریکی و ظلمت با تمام توان می کوشیدند نور خدا را خاموش کنند و جلو نور افشانی بزرگترین نور افکن آخرین  فرستاده خداوند را بگیرند و تصمیم داشتند او را در بستر خواب و شبانه بکشند تا نور حق و حقیقت را خاموش کنند، انسانی فداکار با به خطر انداختن جان خود جان آخرین فرستاده خداوند را نجات داد و بزرگترین فداکاری تاریخ را رقم زد. سزاوار است که تنها شیعیان و مسلمانان این شب و روز را به عنوان بزرگترین نماد فداکاری برای همیشه جشن بگیرند. جشنی جهانی از سوی تمام بشریت.

شب اول ربیع الاول شب لیلة المبیت است. شبی که علی(ع) در رختخواب پیامبر خوابید تا آن حضرت از دشمنان رهایی یابد. تا فرصتی به دست آورد و آخرین پیام های خداوند را برای بشریت بیاورد. شبی بزرگ و به یاد ماندنی. حادثه ای بزرگ که بزرگی آن به فراموشی سپرده شده است. شبی که سزاوار بود هزار سال پیش به جشنی جهانی تبدیل می شد اما منافع قبیله ای و دینی و هوی و هوس برخی مانع آن شد. امروز نیز سزاوار است که حادثه آن شب به عنوان نماد فداکاری جشن گرفته شود و به جشنی جهانی تبدیل شود.

شیعیان که عادت کرده اند به هر بهانه ای علم عزا بردارند از نکوداشت و بزرگداشت خاطره های شیرین خود غفلت کرده اند. آنان بایستی زودتر از همه ملت ها و مذاهب این جشن را بر پا می کردند اما به سبب عزاداری دو ماه و محرم و صفر از برگزاری این جشن غفلت کرده اند. البته در برخی از کشورهای شیعه نشین بعضی از شیعیان به صورت خود جوش این جشن را بر پا می داشته اند. البته نه از سوی دولت و به صورت رسمی بلکه از سوی مردم و خود جوش.

جشنی گمشده در میان ناله ها

سزاوار است که نظام جمهوری اسلامی وزارت فرهنگ و ارشاد و سازمان های تابعه و دیگر وزارت خانه ها مانند وزارت خارجه با هماهنگی با هم بکوشند تا در یک برنامه مشخص این حادثه را به جشنی جهانی و اسلامی تبدیل کنند.

حقیقت به جای خرافه

شب اول ربیع الاول برخی از مردم کارهای خرافه آمیز انجام می دهند سزاوار است که به جای آن کارها که هیچ مبنای شرعی ندارد این شب جشن گرفته شود و فداکاری امیر المومنین در منابر و مساجد در همه کشورهای اسلامی باز گو شود و انسان های امروزی تشویق به فداکاری شود.

شب اول ربیع شب هجرت رسول خدا (ص) از تاریکی به سوی نور است و سزاوار هزاران جشن. وقتی اصل را نمی گوییم برخی افراد خرافه می سازند و تحویل مردم می دهند.

احیای شعاری از دین

سزاوار است دفاتر مراجع معظم، حوزه های علمیه شیعه بلکه همه جهان اسلام همت کنند و این حادثه را به جشنی با شکوه تبدیل کنند. فرهنگ سازی برای احیای شعاری بنیادین و درس آموز کاری است مورد نیاز امروز. جشنی در پایان دو ماه عزاداری. خوشحالی پس از ناراحتی های پیاپی.

مراجع عظام می توانند با توصیه به مقلدین خود برای نکوداشت این حادثه به احیای آن کمک کنند. رسانه­های دیداری و شنیداری به ویژه صدا و سیما می توانند با تبلیغات مناسب به احیای آن کمک کنند. دانشگاه ها و مجامع علمی و فرهنگی می توانند در احیای آن بکوشند.

جوانان امروزی ما که به دنبال شادی هستند می توانند با بزرگداشت این حادثه به صورت مشروع شادی کنند و ضمن آن درس فداکاری بیاموزند.

پیام آخر:

ای دوست داران فداکاری در سراسر جهان؛ ای دوست داران علی (ع)؛ ای مسلمانان؛ ای هواداران حق و حقیقت و ای انسان دوست دار فدارکاری: بیایید همه دست به دست هم دهیم و با کمک هم روز فداکاری را در تمام جهان جشن بگیریم. روزی را در تقویم رسمی خود به نام روز فداکاری تصویب و ثبت کنیم.

نویسندگان بنویسند، شاعران بسرایند؛ خوانندگان بخوانند؛ فیلم سازان بسازند، نقاشان نقش کنند و ... فداکاری را این فضیلت انسانی را.

محمد الله اکبری

 اول ربیع الاول 1435

13 دی ماه 1392