حضرت فاطمه در نظر رسول خدا )ص)
50 بازدید
مصاحبه کننده : رضوانی نیا
محل مصاحبه : تلفنی
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : روزنامه خراسان
تعداد شرکت کننده : 0

حجت الاسلام ا...اکبري:

حضرت فاطمه (س) به دليل جايگاه خاص معنوي همواره مورد احترام پيامبر(ص) بود

خراسان - مورخ یکشنبه 1390/01/28 شماره انتشار 17812
نويسنده: رضواني نيا

فاطمه زهرا (س) دلبند و محبوب پيامبر(ص) بود. مهر و محبتي که پيامبر به دختر فرزانه اش داشت، از حد بيان بيرون است. پيامبر هرگاه به سفر مي رفت، فاطمه (س) آخرين کسي بود که حضرت با او وداع مي کرد و هنگام بازگشت، اولين کسي بود که به ديدار او مي رفت. گاه، فاطمه (س) را مادر پدر مي خواند و او را پاره اي از وجود خود مي دانست و مي گفت: هرگاه شيفته بهشت شوم، دخترم فاطمه را مي بوسم.

پيامبر خدا (ص) درباره وي فرمود: «فاطمه حوراء في صورة انسية، فاذا اشتقت الي الجنة قبلت فاطمة، فاشم منها رائحة الجنة»، «فاطمه ، حوري(بهشتي ) است که به صورت انسان آفريده شده است. من هرگاه مشتاق بهشت مي شوم، به نزد فاطمه مي روم و بوي بهشت برين را از وي استشمام مي کنم.»

۱۳ جمادي الاولي که به روايتي سالروز شهادت حضرت فاطمه (س) است فرصتي فراهم شد تا در گفت وگويي با حجت الاسلام ا... اکبري مدرس حوزه علميه قم و پژوهشگر تاريخ اسلام به ارتباط روحي و عاطفي عميق و احترام متقابل پيامبر اسلام (ص) و حضرت فاطمه(س) بپردازيم. وي در اين گفت وگو اين احترام را ناشي از جايگاه والا و برجسته حضرت زهرا(س) ذکر کرد.

حضرت فاطمه(س) در خانه پيامبر

وي با اشاره به ارتباط عميق عاطفي بين پيامبر اسلام(ص) و حضرت فاطمه(س) يادآور شد:

حضرت فاطمه(س) کوچک ترين دختر رسول ا... به شمار مي آمدند، خواهران ايشان ازدواج کرده و به خانه همسرانشان رفته بودند و حضرت زهرا(س) به عنوان کوچک ترين فرزند در خانه پيامبر(ص) حضور داشتند و به يگانه دختر آن حضرت تبديل شده بودند که همين حضور در خانه، زمينه ارتباط عاطفي و صميمي بين آن ها را فراهم کرد و در گذر زمان به آن عمق بخشيد؛ به خصوص اين که وقتي حضرت خديجه(س) و ابوطالب عموي پيامبر(ص)، که هر دو حاميان اصلي پيامبر(ص) به شمار مي آمدند از دنيا رفتند، حضرت فاطمه(س) مونس و حامي پيامبر(ص) شدند و اين ارتباط عاطفي ابعاد تازه اي به خود گرفت.

در اين سال ها يعني از سال دوم هجري تا زماني که حضرت فاطمه(س) با امام علي(ع) ازدواج مي کنند، پيامبر(ص) در شرايط بسيار سختي قرار داشتند و از اين رو حضرت زهرا(س) حامي و مونس پيامبر(ص) مي شوند. گفته شده است که در اين سال ها در غير ماه هاي حرام حتي بيرون آمدن از منزل هم به دليل آزار و اذيت هاي کفار براي پيامبر(ص) سخت بود و حضرت صديقه طاهره(س) ايشان را دلداري مي دادند.

حضرت فاطمه(س) پس از ازدواج

ا... اکبري ادامه داد: پس از هجرت پيامبر(ص) از مکه به مدينه، حضرت زهرا(س) با امام علي(ع) ازدواج مي کنند. در شرح زندگي حضرت فاطمه(س) آمده است که منزل ايشان با خانه پيامبر(ص) فاصله بسياري داشت لذا ايشان به حضور پدر رسيدند و از اين موضوع شکوه و درخواست کردند که منزلشان در نزديکي خانه پيامبر(ص) باشد. پيامبر پاسخ دادند که فعلا مسلمانان در شرايط مالي خوبي نيستند و امکان تهيه اين منزل در شرايط فعلي وجود ندارد. وقتي اين خبر به صحابه پيامبر(ص) رسيد، آن ها خانه اي را براي حضرت فاطمه(س) و همسرشان در نزديکي خانه پيامبر(ص) تهيه کردند تا ايشان از پيامبر دور نباشند که بعد از اين واقعه اين رابطه عاطفي عميق تداوم پيدا کرد به خصوص اين که وقتي پيامبر(ص) به جنگ و غزوه مي رفتند اگر فاصله ميدان جنگ تا شهر کم بود، حضرت فاطمه(س) به ديدار پيامبر(ص) مي رفتند و در اين ملاقات ها علاوه بر ارتباط عميق عاطفي که با پدر داشتند، به مجروحان هم کمک مي کردند.

فرزندان حضرت فاطمه(س) مورد علاقه خاص رسول ا...

اين مدرس حوزه علميه با اشاره به اين که پيامبر اکرم(ص) علاقه بسياري به فرزندان حضرت فاطمه(س) داشتند، خاطر نشان کرد: پيامبر(ص) چنان به فرزندان حضرت فاطمه(س) و حضرت علي(ع) علاقه داشتند که به طور مثال وقتي در سال نهم هجري ماجراي مباهله رخ داد و پيامبر قصد داشتند با عالمان مسيحي اهل نجران مباهله کنند، حضرت فاطمه(س)، امام علي(ع) و دو فرزند خردسال آن حضرات را همراه خود بردند که مسيحيان نجران با مشاهده اين بزرگان، از مباهله منصرف شدند. اين ماجرا، يکي از وقايعي است که نشان مي دهد پيامبر (ص) علاوه بر حضرت فاطمه(س) علاقه بسياري به خانواده آن حضرت نيز داشتند و اين خانواده را اهل بيت خود مي دانستند و رابطه بين آن ها ويژه و خاص بود که با روابط پيامبر با ديگران کاملا تفاوت داشت.

اين روابط هم صرفا جنبه عاطفي نداشت؛ در خيلي از جاها حضرت فاطمه(س) در دفاع از پيامبر(ص) و اسلام وارد ميدان مي شدند و از ايشان و اسلام در برابر مشرکان دفاع و حمايت مي کردند. اين علاقه صرفا در حد عاطفي باقي نماند و ابعاد اجتماعي و سياسي و ديني هم گرفت.

رفتار حضرت فاطمه(س) در راستاي حفظ شأن و جايگاه پيامبر(ص) بود

وي در پاسخ به اين سوال که حضرت فاطمه(س) با آن شأن والا و عظمت معنوي و نسبت خوني با پيامبر(ص)، آيا موجب تقويت جايگاه رسالت هم شدند يا حداقل به گونه اي رفتار مي کردند که شأن و جايگاه پيامبر(ص) به عنوان رهبر جامعه مسلمانان حفظ و تقويت شود، گفت:

ابتدا بايد بدانيم پيامبر(ص) يک انسان ممتاز و برجسته بودند که از طرف خداوند براي مقام رسالت انتخاب شدند. به اين معنا که ايشان داراي چنان شخصيت باعظمتي بودند که خداوند ايشان را برگزيد. از سويي حضرت(ص) نيز زحمات فراواني کشيدند تا هم شايستگي اين مقام و جايگاه را داشته باشند و هم رسالت و وظيفه خود را به نحواحسن انجام دهند. از طرفي حضرت فاطمه(س) هم جزو افرادي اند که داراي اين جايگاه برجسته معنوي هستند. يعني بدون نسبت با رسول ا... و به عنوان يک انسان جايگاه برجسته اي دارند اگر چه اين جايگاه از پيامبر(ص) پايين تر است و هيچ کس نمي تواند جايگاه پيامبر(ص) را به دست آورد، اما بالاخره حضور داشتن در کنار پيامبر(ص) به حضرت فاطمه(س) کمک کرد تا ايشان جايگاه و مقام والاي خودشان را ارتقا دهند.

بنابراين جايگاه و محور اصلي در موضوع رسالت و نبوت از آن خود پيامبر اسلام(ص) است اما نزديکان پيامبر به ويژه حضرت فاطمه(س) به تمام معنا سعي در حفظ و تقويت جايگاه پيامبر(ص) داشتند.

منظورم اين است که براي حضرت فاطمه(س) مهم بود که کاري انجام ندهند که باعث ناراحتي پيامبر(ص) يا شکسته شدن حرمت ايشان شود.

حضرت همواره تلاش مي کردند عملکردي داشته باشند که علاوه بر اين که عندا... شايسته و پسنديده است، عندالناس نيز پسنديده باشد و جايگاه والاي معنوي پيامبر(ص) حفظ شود. در تاريخ حتي يک مورد هم گزارش نشده است که حضرت فاطمه(س) رفتاري داشته باشند که بر خلاف مسير و جهت حرکت پيامبر(ص) بوده باشد بلکه برعکس ايشان بارها با اعمال خود به تقويت اسلام و دين پيامبر(ص) کمک کردند.

ايشان طبق منابع شيعي ۱۸سال در قيد حيات بودند که ۸سال آن در مکه و در خانه پيامبر(ص) گذشت و ۱۰سال ديگر نيز در مدينه و البته در خانه حضرت علي(ع) و در همراهي با پيامبر(ص) و دين اسلام سپري شد. علاوه بر حضرت زهرا(س)، همسر و فرزندانشان نيز کاملا هم جهت و هم راستاي فعاليت ها و رسالت پيامبر(ص) حرکت مي کردند.

حضرت فاطمه(س) الگوي نزديکان و بزرگان

ا...اکبري با اشاره به اين که حضرت فاطمه(س) از اين نظر که همواره پيامبر(ص) را در انجام رسالتشان ياري و شأن رسول ا... را حفظ مي کردند، الگو است افزود: ما گاهي در عصر امروز و در جامعه خودمان مشاهده مي کنيم که فرزندان و نزديکان برخي از افرادي که داراي شان اجتماعي، سياسي يا ديني هستند همراه با پدران خود نيستند و يا با اعمال خود به آبرو و شان آن ها لطمه وارد مي کنند. در حالي که حضرت فاطمه(س) به عنوان يک الگوي مطرح در اين زمينه، همواره پاي بند اصول ديني و اسلامي و داراي جايگاه معنوي عندا... بودند و علاوه بر آن سعي مي کردند در بين مردم و عندالناس نيز کاري نکنند که به جايگاه ويژه رسول ا... خللي وارد شود.

همان طور که اشاره کردم ايشان اعمال بسياري را در راستاي تقويت جايگاه والاي معنوي پيامبر(ص) انجام دادند و در اين مسير گام برداشتند.

جايگاه حضرت فاطمه(س) عندا... و عندالناس

وي تصريح کرد: حضرت فاطمه(س) به جايگاهي دست يافتند که پيامبر(ص) درباره ايشان فرمودند: فاطمه(س) پاره تن من است. هرکس او را بيازارد مرا آزرده و هر که مرا بيازارد، خداوند را آزرده است؛ اين جملات پيامبر(ص) نشان دهنده مقام والاي حضرت فاطمه(س) نزد پيامبر(ص) و مهم تر از آن نزد خداوند است، رسول ا... فرزندان ديگري هم داشتند ولي درباره هيچ کس چنين تعابيري به کار نبردند و اين تعابير بيانگر عظمت مقام معنوي حضرت فاطمه(س) نزد خداست و اين جملات صرفا از باب علاقه نسبي نيست بلکه فراتر از آن جايگاه برجسته يک انسان والا را نشان مي دهد.

حضرت زهرا(س) و کسب رضايت پيامبر(ص)

در يکي از سفرهاي پيامبر(ص)، حضرت زهرا(س) به اين فکر افتاد که بد نيست هنگام مراجعت، براي احترام و خوشوقتي آن حضرت، مقداري وضع لباس و منزل را تغيير دهد، شايد وسيله خشنودي رسول ا... فراهم شود. لذا براي خود يک دستبند و يک جفت گوشواره و يک گردنبند از عاج تهيه کرد و پرده اي هم جلوي اتاق آويخت.رسول ا... از سفر مراجعت فرمود و طبق روش مقرر خود، مستقيم به خانه فاطمه(س) نزول اجلال فرمود. زهرا(س) با عشق به استقبال پدر شتافت و با يک دنيا محبت، دست پدر را بوسه زد، ولي برخلاف هميشه، اين دفعه از پدر يک سردي آميخته با غضب و بي اعتنايي مشاهده کرد. پيامبر با ديدن وسايل زينتي و پرده آويخته بر در اتاق از مکث کردن در منزل فاطمه(س) خودداري کرد و با حالت خشم از منزل وي خارج شد.اصحاب ملاحظه کردند، پيامبر آن قدر غضبناک از خانه فاطمه(س) بيرون آمد که کسي قدرت تکلم با آن جناب را نداشت. حضرت وارد مسجد شده و بر بالاي منبر رفت.زهرا(س) بر حسب فراستي که داشت متوجه شد علت خشم پدر چه بود؟ گوشواره، دستبند و گردنبند را باز کرده، لاي پرده پيچيد و آن ها را به وسيله فضه خدمتکارش به مسجد خدمت پيامبر فرستاد و سفارش کرد که «پدر اين ها را در راه خدا انفاق کن.»پيامبر تا چشمش به اين اشيا افتاد، خوشوقت شد و فرمود: «فعلت فداها ابوها»؛ «دخترم مطابق رضاي خدا رفتار کرد، پدرش فدايش باد». آري حضرت زهرا(س) چنين بود که پيامبر(ص) نسبت به آن حضرت فرمود: «من آذاها فقد آذاني ...»