رفتار سیاسی امام رضا (ع) بهترین الگو برای سیاستمداران است
56 بازدید
مصاحبه کننده : خبر گزاری جمهوری اسلامی
محل مصاحبه : تلفنی
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری ایرنا
تعداد شرکت کننده : 0

صفحه اصلی

کد خبر: 30602832          (2095248)            تاريخ انتشار : 17/07/1390 - 11:44

 

 

پژوهشگر تاريخ اسلام:

رفتار سياسي امام رضا (ع) بهترين الگو براي سياستمداران است

تهران- رييس پژوهشكده تاريخ و سيره اهل بيت(ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي گفت: اگر امروز ما به دنبال يك سرمشق مناسب براي ساماندهي رفتار سياسي هستيم سيره و رفتار امام رضا (ع) بهترين الگو است.  

حجت الاسلام و المسلمين 'محمد الله اكبري' روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگي ايرنا اظهار داشت: به رغم وجود بازيگران سياسي قهاري چون مامون عباسي آن حضرت حاضر نشد ديانت، انسانيت و وجدان خود را زير پا بگذارد و در يك بازي سياسي آنها را شكست دهد.
اين پژوهشگر تاريخ اسلام با بيان اينكه دو بخش از سيره امام رضا (ع) قابل استفاده براي جامعه امروز است، ادامه داد: بخش اول رفتار سياسي آن حضرت با سياستمداران عصر خود است و بخش ديگر رفتار و اخلاق كلي ايشان است.
الله اكبري توضيح داد: هر چند كه در شب ولادت و شهادت امام رضا (ع) آيين ها و برنامه هاي مختلفي برگزار مي شود اما اين كافي نيست بلكه بايد اينگونه مجالس تحولي در اخلاق و رفتار پيروان آن حضرت ايجاد كند.
اين پژوهشگر تاريخ اسلام افزود: اگر جوان ما بتواند خود را رضوي تربيت كند و بزرگان ما نيز به اين مساله توجه ويژه داشته باشند آن هنگام است كه جامعه در مقابل هجمه هاي فرهنگي و ديني مصونيت پيدا كرده و اين قابليت را دارد كه به دام فساد و تباهي كشيده نشود.
الله اكبري يادآورشد: اگر ما رضوي اخلاق و رضوي مسلك شويم از يك سو در مقابل گناهان مصونيت پيدا كرده و نسبت به تبليغات سو بيگانگان مقاوم خواهيم شد و از سوي ديگر ديگران را نيز جهت دهي مي كنيم.
وي با بيان اينكه اخلاق سياسي امام رضا (ع) در جامعه سياسي امروز نيز بسيار كاربرد دارد، گفت: در گذشته دسيسه هاي سياسي در پشت پرده پنهان بود اما امروز به سطح جامعه كشيده شده و تبليغات ضد و نقيض به قدري زياد است كه ذهن مردم و جوانان را آشفته كرده است.
مدير پژوهشكده تاريخ و سيره اهل بيت (ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي افزود: اين مساله باعث شده به جاي اينكه جوانان به سمت خوبي تمايل پيدا كنند نسبت به اسلام بدبين شوند از اين رو پرداختن به سيره و اخلاق سياسي امام رضا (ع) مي تواند جلوي اين ضرر را بگيرد.
الله اكبري گفت:امام هشتم شيعيان در مدت سه سال در كوران خلافت عباسي كه به ايشان پيشنهاد وليعهدي داده مي شود حاضر نيست با كشتن افراد بي گناه و بردن آبروي ديگران قدرت را به دست بگيرد.
وي اظهار داشت: درست است كه حريف با دغل بازي اموال بيت المال را در جهت مقاصد خود خرج مي كند اما امام رضا (ع) راضي نشد كه يك حكومت عادلانه بر پايه ظلم تاسيس كند و كرامت اين امام بزرگوار تا بدانجا بود كه حتي كساني كه نامشان در گروه خوارج بود را بخشيد.
اين پژوهشگر تاريخ اسلام اظهار داشت: امام رضا (ع) حدود 20 سال امام شيعيان بود، 17 سال از اين دوران را در مدينه حضور داشت و سه سال آخر عمر خود را به اجبار در دستگاه مامون عباسي در خراسان گذراند.
وي تصريح كرد كه امام هشتم شيعيان در اين مدت سه سال به رغم محافظت بسيار دستگاه مامون، با افراد رده بالاي حكومتي سرو كار داشت و با علما و دانشمندان زيادي از مذاهب اسلامي و بزرگان ديگر اديان به بحث و گفت و گوي علمي مي پرداخت.
الله اكبري همچنين درباره آداب زيارت امام رضا (ع) نيز اظهار داشت: زيارت آن حضرت به دليل اينكه از خانواده دور افتاده است ثواب بسياري دارد اما چه زيباست كه زايران با شناخت مقام و جايگاه اين بزرگوار، ايشان را زيارت كنند.
اين پژوهشگر تاريخ اسلام يادآورشد: اگر زاير با قلب آماده و دل خاشع به زيارت برود هرگز دست خالي باز نمي گردد امامي كه ضامن يك حيوان مي شود و حاجت غيرشيعه را برآورده مي كند ممكن نيست دست رد به سينه مسلمان شيعه بزند.
17 مهرماه مصادف با 11 ذي القعده سالروز ولادت با سعادت امام هشتم شيعيان امام رضا (ع) بر تمامي عاشقان اهل بيت عليهم السلام مبارك باد.
فراهنگ** 1883

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد