گسترش تشیع در ایران به برکت وجود امام رضا (ع)
56 بازدید
مصاحبه کننده : ایرنا
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 30779008
تعداد شرکت کننده : 0

کد خبر: 30779008          (2342213)            تاریخ انتشار : 04/11/1390 - 14:16

 

 

عضو هیات علمی جامعه المصطفی:

حضور امام رضا(ع) در ایران موجب گسترش و تحکیم تشیع شد

قم ـ عضو هیات علمی جامعة المصطفی العالمیه گفت: حضور امام رضا(ع) در ایران چه در زمان حیات و چه بعد از شهادت، موجب گسترش و تحکیم تشیع و فرهنگ ناشی از آن در سرزمین ایران شد. 

'محمد الله اکبری' روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: حضور امام رضا(ع) به رغم مصائب زیاد برای خاندان اهل بیت(ع) ثمرات زیادی برای ایرانیان عاشق اهل بیت(ع) داشت که این ثمرات همچنان جاری و ساری است.

وی درباره تاثیرات حضور امام رضا(ع) در ایران گفت: از دو جنبه این موضوع قابل ارزیابی و تحلیل است، جنبه اول در زمان حیات شریف ایشان است که سه سال از 20 سال امامت ایشان در ایران گذشت و این حضور اگر چه اندک بود اما باعث توسعه و ترویج علوم مختلف دینی و غیردینی از جمله طب، ریاضیات، نجوم، فلسفه، کلام و فقه شد.

الله اکبری افزود: حضور ایشان در مناظرات علمی با حضور صاحبان ادیان و مذاهب مختلف اسلامی و غیر اسلامی و پاسخگویی امام رضا(ع) به ابهامات و شبهات مطروحه از سوی اقشار مختلف تاثیرات علمی ماندگاری داشت.

وی ادامه داد: بعد دیگر تاثیر امام بر گسترش فرهنگ تشیع در ایران زمین مربوط به بعد از شهادت ایشان می شود که حضور پیکر مطهر ایشان در طوس باعث حضور و کوچ علاقه مندان حضرت از اطراف و اکناف عالم به این شهر شد.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: ساخت و گسترش مدارس علمیه، مساجد، کتابخانه ها و سایر ابنیه علمی و مذهبی زمینه ساز شکل گیری شهر مشهد شد و این همان کرامت حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) است که پس از شهادت نیز شیعیان را از فیض وجود خود محروم نمی کند.

الله اکبری با بیان اینکه نتیجه توسعه شهر مشهد برخاستن علما و فضلای بزرگ و نامی از این شهر، مدارس علمیه و ابنیه های علمی و مذهبی است، افزود: اقدامات حضرت رضا(ع) موجب گسترش و ترویج مذهب تشیع در ایران و حتی سایر نقاط دنیا شد.

وی وجود معماری و هنر برخاسته از تفکر اسلامی و شیعی و موزه های معتبر و جهانی و شکل گیری تمدن عظیم علمی، فرهنگی و هنری در شهر مشهد را ثمره وجود و حضور امام هشتم شیعیان در این شهر دانست.

569/587

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 30779008