سریال مختار نامه
52 بازدید
مصاحبه کننده : خبر گزاری مهر
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبر گزاری مهر:۱۰:۴۹ ۱۳۹۰/۰۸/۱۱
تعداد شرکت کننده : 0

 خبر گزاری مهر:۱۰:۴۹ ,  ۱۳۹۰/۰۸/۱۱

 

 

     

حجت الاسلام الله اکبری:

 

امام حسین(ع) در کربلا در برابر جریان انحرافی ایستاد

 

مشهد - خبرگزاری مهر: رئیس مرکز تاریخ و سیره اهل بیت و مورخ تاریخ اسلام گفت: کسانی که در مقابل امام حسین(ع) در کربلا قرارگرفت، اعتقادات و باورهای انحرافی داشتند و حضرت در کربلا در برابر جریان انحرافی که در جهان اسلام شکل گرفته بود ایستاد.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام محمد الله اکبری با اشاره به این که برخی از صحنه های سریال مختارنامه با تاریخ اسلام مطابقت نداشت، گفت: گرچه مختار جزو شخصیت های خاکستری تاریخ اسلام است که نقل و قول های متعدد و گاه متعارضی درباره او در تاریخ نقل شده، اما برخی از مسایل که قطعی است نیز در این سریال مطابق تاریخ به تصویر کشیده نشده است.

وی افزود: به عنوان نمونه نحوه شهادت مختار در مختارنامه مطابق تاریخ به تصویر کشیده نشد یا در سریال مختار به لحاظ سنی بسیار جوان تر از محمد حنفیه بود در حالی که طبق نقل قول های متعدد تاریخی محمد حنیفه حداقل 20 سال از مختار جوان تر بوده است اما در مختارنامه این موضوع برعکس نمایش داده شد.

وی ادامه داد: برخی از این شخصیت های بزرگ مثل محمد حنیفه یا پسر مالک اشتر، انسان های متفکر و عالم در دین بوده اند اما این وجوه در سریال نادیده گرفته شده و ما فقط از طریق کلام و دیالوگ ابعاد محدودی از این شخصیت های بزرگ تاریخ اسلام را می شناسیم.

وی به نمونه دیگری از تعارض های سریال مختارنامه با تاریخ اسلام اشاره کرد و یادآور شد: کشته شدن پسر عمر سعد به دست مادرش یکی دیگر از مواردی است که در تاریخ نقل نشده است هم چنین در سریال فقط دو همسر مختارمطرح می شوند در حالی که طبق تاریخ وی به رسم آن زمان دارای حداقل چهار همسر بوده است که سریال آنها را مطرح نمی کند.

الله اکبری  با اشاره به این که درباره تاریخ نمی توان چندان از تخیل استفاده کرد و باید متکی بر اسناد معتبر بود، گفت: در سریال بنابر بر اقتضائات فیلم سازی برخی شخصیت ها به  خصوص شخصیت های منفی بسیار نادان و بی عرضه نمایش داده می شوند که نمونه آنها شمر است در حالی که در تاریخ اسلام آمده او تا لحظه مرگ از شهادت امام حسین(ع) پشیمان نشد.

وی هم چنین درباره نشان دادن چهره حضرت عباس(ع) در سریال گفت: در مورد این گونه مسایل علاوه بر آن که ادله فقهی و شرعی باید مد نظر قرار گیرد باید شرایط و مصالح جامعه نیز مراعات شود.

این استاد تاریخ اسلام اظهار داشت: ورود در این گونه مسایل حساسیت های خاصی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد زیرا اشتباه در آن جبران ناپذیر است اما مردم را هم نمی توان از این موضوع محروم کرد بلکه باید از سوی علما و فقها و هم چنین فیلم سازان، تدابیری برای نمایش چهره ائمه اطهار اندیشیده شود.