امام صادق(ع) با اندیشه‌های انحرافی به شدت مقابله ‌کرد
49 بازدید
مصاحبه کننده : خبرگزاری فارس
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبر گزاری فارس دوشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۱۰:۵۴
تعداد شرکت کننده : 0
   

 

رئيس پژوهشكده تاريخ و سيره اهل بيت:امام صادق(ع) با انديشه‌هاي انحرافي به شدت مقابله ‌كرد 


رئيس پژوهشكده تاريخ و سيره اهل بيت(ع)با اشاره به گسترش انديشه‌هاي انحرافي در زمان پيشواي ششم شيعيان گفت: امام صادق(ع) شاگرداني را تربيت كرده بود تا به مبارزه با اين انديشه‌هاي انحرافي بپردازند.

به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم،حجت‌الاسلام والمسلمين محمد الله اكبري در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به حكومت بني عباس در دوره امامت امام صادق(ع) افزود: بني عباس درزمان خود يك انقلاب فرهنگي، سياسي و علمي را ايجاد كرده بود.

وي با بيان اينكه در دوران امامت امام صادق(ع) مردم از لحاظ ديني، فكري و فرهنگي به چند دسته تقسيم شده بودند، ابراز داشت: در عراق و دمشق كه مركز انديشه‌هاي اسلامي بود، مسلمانان به دو دسته اهل سنت و شيعه تقسيم مي‌شدند.

رئيس پژوهشكده تاريخ و سيره اهل بيت(ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي  آغاز شكل‌گيري اهل سنت در زمان امام صادق(ع) اظهار داشت: اهل سنت در اين دوران به چند دسته تقسيم مي‌شدند كه هر كدام آنها در بحث كلامي، فقهي و پيرو احاديث دسته بندي مي‌شدند.

وي با اشاره به اينكه در زمان ولايت امام صادق(ع) گروه‌هاي شيعي به تازگي شكل گرفته بودند، تاكيد كرد: در ميان مسلمانان مذاهب مختلف زيادي به وجود آمده بود و عده‌اي از آنها به ظاهر مسلمان و در باطن مادي‌گرا و به نوعي دچار انديشه‌هاي التقاطي اسلامي و غير اسلامي بودند.

الله اكبري با بيان اينكه گروهي از مردم در اين دوران هيچ مذهبي را نپذيرفته بودند، گفت: امام صادق(ع) در اين دوران مبارزه و مقابله با انديشه‌هاي انحرافي دشمنان اسلام و بحث تعليم و تربيت پيروان دين مبين اسلام را آغاز كردند.

وي مذاهب‌ انحرافي را چند دسته عنوان كرد و ابراز داشت: بخشي از اين گروه‌ها به ظاهر مسلمان، شيعه و گروهي اهل سنت و مادي‌گرايان و گروهي از غلوكنندگان كه هيچ مذهب و ديني را نپذيرفته‌اند، هستند.

رئيس پژوهشكده تاريخ و سيره اهل بيت(ع)پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي  با اشاره به ارسال نامه‌هايي از سوي امام جعفر صادق(ع) به شيعيان در خصوص گروه غاليان، اظهار داشت: اين گروه كج‌انديش بوده و عقيده آنها را نبايد به عنوان عقيده اسلامي و شيعه پذيرفت.

وي تاكيد كرد: امام صادق (ع) شاگرداني را تعليم و تربيت كرده بودند كه به مبارزه و مقابله با اين انديشه‌هاي انحرافي كه از سوي دشمنان اسلام صادر مي‌شد؛ برخيزند.

الله اكبري با اشاره به اينكه اين گروه از غاليان در بين شيعيان و اهل سنت تفرقه ايجاد مي‌كردند، افزود: امام جعفر صادق (ع) بيشترين تلاش و وقت خود را صرف هدايت اين گروه كرد و كساني كه از اين گروه هدايت نشدند را نفرين كرد.

وي افزود: امام جعفر صادق(ع) در بين اين گروه‌ها شاگرداني كه خود تربيت كرده بود را قرار مي‌داد تا از گسترش اين انديشه‌هاي انحرافي جلوگيري كنند.

/102/9:20/