اصول و مبانی تاریخ اسلام دست‌نخورده باقی مانده است
48 بازدید
موضوع: تاریخ و سیره
مصاحبه کننده : مرکز خبر حوزه
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : 1389
تعداد شرکت کننده : 0

 

مدیر انجمن تاریخ‌پژوهی حوزه
اصول و مبانی تاریخ اسلام دست‌نخورده باقی مانده است
بیش از 850 مقاله از سوی دانشگاه‌ها، موسسات و مراکز علمی و تاریخ‌پژوهی کشور برای انجمن تاریخ‌پژوهی ارسال شده که تاکنون فقط 250 مقاله در فصلنامه ها ی انجمن منتشر شده است.

 

 

دکتر الله‌اکبری در گفت‌وگو با مرکز خبر حوزه، به فعالیت‌های این انجمن اشاره کرد و اظهار داشت: برگزاری جلسات ماهانه با مدیران گروه‌های تاریخ دانشگاه‌ها،  حوزه و موسسات تاریخی استان قم و نقد و بررسی عملکرد نهادهای تاریخ‌پژوهی مطابق اساس‌نامه انجمن  یکی از فعالیت‌های انجمن تاریخ‌پژوهی است.

وی انجمن تاریخ را اولین انجمن تاسیس شده در حوزه علمیه معرفی کرد و گفت: انجمن تاریخ پژوهی از همان سال‌های تاسیس مورد بی‌مهری قرار گرفت و اگر حمایت‌های برخی افراد نبود تاکنون بسیاری از فعالیت‌های این انجمن از جمله انتشار فصلنامه لغو شده بود.

مدیر انجمن تاریخ‌پژوهی افزود: حوزه علمیه هنوز تاریخ را به عنوان یک علم نپذیرفته و طلاب کماکان نگاهی جنبی به تاریخ دارند و احساس نیاز به تاریخ و شرکت در کلاس‌های تاریخی ندارند لذا این انجمن در اولین گام خود باید احساس نیاز را در طلاب بوجود آورد تا از همان دروس تاریخ و حضور اساتید فن در مدارس علمیه برگزار شود.

وی با اشاره به بومی‌سازی گرایش‌های علمی در حوزه بیان داشت: اگر چه تاریخ اروپا و تاریخ‌شناسان اروپایی در شیوه و روش تحقیق و استنتاج تاریخ اسلام تاثیراتی گذاشته‌اند ولی اصول و مبانی تاریخ اسلام دست نخورده باقی مانده است.

وی علوم رجال، حدیث و کلام را متصل به تاریخ دانست و تصریح کرد: علوم رجال، حدیث وکلام دارای اشتراکات فراوانی با علم تاریخ هستند که نیازمند تحقیق و بررسی جامع در زمینه آشکار شدن محل‌های  تدافع و تعامل این علوم با یکدیگر است این امر در برنامه‌های سال جاری انجمن طراحی شده است.

مدیر انجمن تاریخ‌پژوهی افزود: بسیاری از راویان مجعول با تحقیقات تاریخی معلوم‌الحال گشته و کذاب یا ثقه بودنشان اثبات می‌گردد که همین امر می‌تواند انقلابی در معارف حدیثی ما بوجود آورد.

وی گفت: انجمن تاریخ‌پژوهی دارای سه نوع عضویت پیوسته، وابسته و افتخاری است که امسال بیش از 30 نفر از کارشناسان تاریخ عضو این انجمن خواهند شد.

این استاد حوزه اظهار داشت: شورای انجمن تاریخ، متشکل از کارشناسان و اندیشمندان مراکز علمی و تخصصی چون موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، دانشگاه باقرالعلوم، جامعه‌المصطفی، پژوهشکده دفتر تبلیغات و فرهیختگان حوزوی است .

وی از ایجاد فضای تعامل و بیان نظریات مخالف در نشست‌های انجمن‌ خبر داد و گفت: از سیاست‌های اصلی انجمن، ارائه کارهای نو و حمایت از نظریات بدیع است.

مدیر انجمن تاریخ‌پژوهی به آسیب‌های پیش روی انجمن‌های اشاره و تصریح کرد: جدید بودن و عدم سابقه حوزه در زمینه تاسیس انجمن‌ها، نبود بودجه کافی برای تامین اهداف و برنامه‌ها و بالا بودن سطح انتظارات از جمله آسیب‌های انجمن‌های علمی حوزه است.

این استاد حوزه و دانشگاه به ارتباط انجمن تاریخ‌پژوهی حوزه با دانشگاه‌ها و مراکز علمی داخلی و خارجی کشور اشاره کرد و تصریح نمود: ارائه مقالات کارشناسی شده به دانشگاه‌ها، دعوت از کارشناسان و تاریخ‌پژوهان داخلی و خارجی در همایش‌ها و نشست‌ها، برگزاری گردهمایی‌های علمی در اقصی نقاط کشور همچون تهران، اصفهان، شیراز و مشهد، ارسال فصلنامه‌های تاریخ‌پژوهی به اکثر کتابخانه‌های تخصصی و موسسات علمی و تحقیقاتی کشور از جمله فعالیت‌های این انجمن در راستای گسترش ارتباط با سایر مراکز علمی کشور است.

وی به فعالیت‌های این انجمن در سال جاری اشاره کرد و بیان داشت: انتشار 14 جلد کتاب تاریخی، برپایی 6 نشست علمی و تخصصی، برگزاری دو همایش و چندین کارگاه آموزشی تاریخ، زبان انگلیسی، عبری و ترکی استانبولی برای اعضای انجمن، جذب اعضای جدید و غنی‌تر ساختن دو سایت انجمن از عمده فعالیت‌های این انجمن در سال جاری است.