حوزویان به مهارت‌های جدید مسلح شوند
45 بازدید
موضوع: تاریخ و سیره
مصاحبه کننده : خبرگزاری رسا
نحوه تهیه : فردی
تعداد شرکت کننده : 0

استاد حوزه و دانشگاه:
حوزویان به مهارت‌های جدید مسلح شوند

خبرگزاری رسا ـ مسؤول انجمن تاریخ پژوهان حوزه گفت: تعطیلات تابستانی حوزه فرصتی برای جبران کاستی‌های نظام آموزشی حوزه و مسلح شدن حوزویان به مهارت‌های جدید است.


محمد الله اکبری، عضو هیأت علمی مجتمع آموزش عالی امام خمینی‌(ره) در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا با اشاره به فرا رسیدن تعطیلات حوزه ابراز داشت: نظام آموزشی حوزه با یک برنامه‌ریزی دقیق می‌تواند از این تعطیلات به بهترین شکل استفاده کند.

وی یادآور شد: با بررسی نیازها و ظرفیت‌های طلاب و با مروری بر نظام آموزشی حوزه در سطوح مختلف خواهیم دید که برخی استاد، برخی مبلغ و عده‌ای نیز نه استاد و نه مبلغ هستند که ابتدا باید مهارت‌ها و نیازهای طلاب دسته‌بندی و در ادامه برای آن برنامه‌ریزی کرد.

مسؤول انجمن تاریخ پژوهان حوزه با بیان این‌که تعطیلات تابستانی حوزه فرصتی برای جبران کاستی‌های نظام آموزشی حوزه است بر برگزاری کارگاه‌های آموزشی فنون تدریس، فنون تبلیغ، فنون پژوهش و مدیریت فرهنگی در این مدت تأکید کرد و افزود: دانش را با خواندن و شنیدن می‌توان آموخت اما پژوهش، تبلیغ و نویسندگی را که مهارت است، باید تمرین کرد.

وی تعطیلات حوزه را آفت درس خواندن و تحقیق ندانست و با بیان این‌که تابستان فرصتی برای آموختن مهارت، تبادل تجربیات و اعزام مبلغ است، اظهار داشت: طلاب هر پایه تحصیلی در کارگاه‌های آموزشی شرکت کنند تا با رسیدن به پایه‌های بالاتر در چند فن ماهر شوند.

الله اکبری با بیان این‌که یک طلبه باید خود را با شرایط کنونی دنیا تطبیق دهد و با کسب مهارت‌های مختلف به یک مبلغ و مدرس مسلط تبدیل شود، ادامه داد: با توجه به پشرفت صنعت و فناوری و وجود رسانه‌های تبلیغی مختلف، آفت‌های تازه‌ای پیدا شده که طلبه برای روبرو شدن با این آفت‌ها و جبران آن، ناگزیر است به مهارت‌های تازه و جدید مسلح شود.

وی، کسب مهارت‌های تازه را برای تربیت نوجوانان و مبارزه با همه آفت‌های موجود ضروری دانست و افزود: دنیا به پیشرفت‌های صنعتی، تبلیغی و تخریبی زیادی رسیده است که متأسفانه حوزویان در برابر آن به روز نشده، مهارت‌های تازه را نیاموخته‌ و برای پیشگیری از آنها برنامه‌ای مناسب طراحی نکرده‌اند.

عضو هیأت علمی مجتمع آموزش عالی امام خمینی‌(ره) با بیان این‌که وبلاگ‌نویسی و اداره یک پایگاه اینترنتی برای یک طلبه ضروری است، تأکید کرد: تعطیلات تابستانی حوزه فرصتی مناسب برای کسب مهارت های لازم و مقابله با آسیب‌ها و آفت‌های متعدد و مخرب جدید جامعه جهانی است. مقابله کنیم.

وی خواستار رعایت تناسب بین برنامه‌های آموزشی حوزه و ظرفیت‌ها و دغدغه‌های حوزویان شد و ابراز داشت: مرکز مدیریت حوزه علمیه قم با برنامه‌ریزی جامع، بلند مدت و حلقه حلقه، طلبه را به انواع سلاح‌های روز مجهز کند تا هم خود در برابر آفات مقاوم باشد و هم جوانان و نوجوانان جامعه را از این آفت‌ها حفاظت کند.

الله اکبری در بخش دیگری از سخنان خود به اعزام تبلیغی طلاب به مناطق مختلف کشور اشاره کرد و گفت: همان‌طور که کاروان‌های حج یک معین کاروان دارند که برای کسب تجربه و یادگیری امور مربوط به حج چند سفر به حج اعزام می‌شود، وقتی مبلغی برای تبلیغ اعزام می‌شود یک مبلغ یار هم کنار او اعزام شود تا تجربه تبلیغی را تدریجاً به دست آورد.

وی همچنین برگزاری مسابقات علمی پژوهشی، کتابخوانی و اردوهای تابستانی برای طلاب را بسیار مفید ارزیابی کرد و گفت:‌ برنامه‌ریزی تفریحی و تربیتی و اعزام طلاب در گروه‌های پنجاه نفری به مناطق خوش آب و هوا سبب رفع خستگی طلبه و آمادگی هرچه بهتر وی برای سال تحصیلی جدید می‌شود. /920/ت302/ع