عدم روشمندی مطالعات و آثار تاریخنگاری شیعه
50 بازدید
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : جهان امروز ۱۷ بهمن ۱۳۸۸ ساعت ۱۰:۲۰
تعداد شرکت کننده : 0

عدم روشمندي مطالعات و آثار تاریخنگاری شیعه

مصاحبه با جهان امروز

۱۷ بهمن ۱۳۸۸ ساعت ۱۰:۲۰

رئیس انجمن تاریخ پژوهان حوزه گفت: در عرصه تاریخ و تاریخنگاری شیعه یک روش واحد با معیارهای مشخص برگرفته از معارف اهل بیت‌‌ (ع) وجود ندارد.
به گزارش مهر، محمد اللهاکبری شامگاه چهارشنبه در نشست بررسی علم تاریخ و تاریخ نگاری شیعه که در سالن اجتماعات انجمنهای علمی حوزه علمیه قم برگزار شد، با طرح این سئوال که آیا مطالعات محققان و پژوهشگران در عرصه تاریخ نگاری روشمند است یا خیر؟ اظهار داشت: در اثبات این قضیه با مشکلات عدیدهای مواجه هستیم و حتی حوزویانی که به دانشگاه رفتهاند در به کارگیری مطالعات دانشگاه در این زمینه دچار تردید هستند.

وی تصریح کرد: جدا از نسل جدید محققان آموزش دیده، بسیاری از مطالعات، کتابها و آثار مهم مربوط به علم تاریخ و تاریخنگاری شیعه که در حوزه علمیه قم تولید میشود روشمند نبوده و دارای هیچ منطقی نیست.

الله اکبری در ادامه، گزارشی از وضعیت رشته تاریخ در 10 سال اخیر ارائه کرد و گفت: در سالهای اخیر پژوهشگرانی تاریخشناس در حوزه علمیه پدید آمدند که به تاریخ اسلام، تشیع و سیره اهل بیت‌‌(ع) توجه ویژهای دارند.

رئیس انجمن تاریخ پژوهان حوزه رویکردهای تازه با نگاهی بر مطالعه و تحقیق به روش سنتی علمای گذشته و بهرهگیری از روشهای جدید در مطالعات و تحقیقات را از جمله فعالیتهای پژوهشی این گروه دانست و اظهار داشت: رویکردهای پیش آمده در این مطالعات جدید متفاوت و غیرهماهنگ است البته پژوهشگران به همراه این مطالعات، مطالعات میان رشتهای را در نظر گرفتهاند.

الله اکبری تصریح کرد: اما در این زمینه خلاها و کمبودهایی عرصه تاریخ و تاریخ نگاری شیعه را تهدید میکند که محدود بودن آثار تولید شده به ویژه در سیره معصومان‌‌(ع) از جمله این کمبودهاست.

حضور علامه سید جعفر مرتضی عاملی در نشست

در این نشست علم تاریخ، تاریخ نگاری شیعه و سبک و سیره علامه سید جعفر مرتضی عاملی، سیره نویس لبنانی بررسی شد.

این مراسم که به صورت مباحثه برگزار شد، علامه سید جعفر مرتضی عاملی با زبان عربی به سئوالات حاضران در زمینه علم تاریخ و تاریخنگاری شیعه پاسخ گفت.

از این سیره نویس لبنانی تاکنون بالغ بر 20 عنوان کتاب منتشر شده که معروفترین و گسترده‌ترین آنها کتاب «الصحیح من سیره النبی الاعظم (ص)» در زندگانی رسول الله(ص) است که تالیف آن در یک مجموعه ۳۵ جلدی به پایان رسیده است.

همچنین در حاشیه همایش کتاب سال حوزه که هشتم بهمن ماه برگزار شد، از مقام علمی علامه سید جعفر مرتضی عاملی، اندیشمند و سیره نویس لبنانی تجلیل شد.