اعتکاف خلوتی آگاهانه برای گفت و شنود با محبوب است
45 بازدید
مصاحبه کننده : ایرنا
محل مصاحبه : قم
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری جمهوری اسلامی
تعداد شرکت کننده : 0
 

رییس پژوهشكده تاریخ و سیره اهل بیت (ع):

اعتكاف خلوتی آگاهانه برای گفت و شنود با محبوب است

تهران - رییس پژوهشكده تاریخ و سیره اهل بیت (ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: اعتكاف در حقیقت خلوتی آگاهانه و هوشمندانه برای گفت و شنود با محبوب و معشوق اصلی است و در اسلام نیز به حضور قلب و تفكر بسیار تاكید و سفارش شده است. 

حجت الاسلام و المسلمین 'محمد الله اكبری' روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار معارف ایرنا اظهار داشت: ما بر اساس مبانی دینی و سفارش مكرر و موكد خداوند در قرآن كریم، پیامبر اكرم (ص) وائمه اطهار علیهم السلام مامور به اندیشیدن و تمركز فكر هستیم به گونه ای كه در نماز حضور قلب بسیار مورد تاكید قرار گرفته است.

این پژوهشگر تاریخ اسلام ادامه داد: معنای دیگر حضور قلب همانا اندیشیدن به یك چیز و تفكر نكردن در مورد مسایل متفرقه است و در آیات قرآن كریم به اندیشیدن درباره خدا، اجزا بدن انسان، آسمان و زمین و موجودات سفارش فراوان شده است.

الله اكبری خاطرنشان كرد: ما موظف هستیم در طول شبانه روز به تفكر واندیشیدن، و اگر فرصتی دست داد چند روزی را خلوت كردن البته نه خلوتی برای خوابیدن بلكه خلوتی برای اندیشیدن درباره محبوب و معشوق اصلی كه همانا خداوند متعال است.

عضو هیات علمی جامعه المصطفی العالمیه ادامه داد: در شرایطی كه دنیای غرب به بن بست رسیده و در تكاپوی یافتن معنویت است و از كسب ثروت و لذت های نفسانی اشباع شده شاید بتوان گفت همین عامل، بخشی از انگیزه مردم و جوانان ما برای توجه بیشتر به معنویات و حضور در مراسمی چون اعتكاف است.

وی بیان داشت: ظهور عرفان های كاذب و فرقه های انحرافی و تبلیغات بسیاری كه از یك سو توسط غربی ها برای كشاندن جوانان به سمت این عرفان های دروغین صورت می گیرد و از سوی دیگر جوانان ما نیز به دنبال تفكر و اندیشه هستند فرصتی است تا مطابق با آنچه خواسته خداوند و دین مبین اسلام است، فضایی چون اعتكاف برای تفكر و تامل در رفتار و كردار انسان ها فراهم شود.

الله اكبری ادامه داد: وقتی كه فضا و مكانی برای قشرهای مختلف مردم مهیا می شود تا در تنهایی و خلوت چند روزه و البته به شكل آگاهانه به گفت و گو با خداوند بپردازند نه تنها یك رویكرد مبارك است بلكه باید زمینه اینگونه تجمع های همراه با معنویت و هوشمندانه برای جوانان بیش از پیش آماده شود.

رییس پژوهشكده تاریخ و سیره اهل بیت (ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی افزود: البته باید مواظب باشیم تا این شكل از تجمع به انحراف كشیده نشده و شركت كنندگان در این مراسم معنوی به دنبال نام و شهرت نباشند و به معنای واقعی معتكف شوند.

وی با بیان اینكه كاش برگزاری این مراسم معنوی در طول سال تداوم می یافت تا این حلقه اتصال قطع نمی شد، اظهار داشت: انسان در این خلوت هوشمندانه لذتی را می چشد كه با هیچ یك از لذت های دنیوی قابل مقایسه نیست.

الله اكبری در خصوص گرایش جوانان به سمت مراسم معنوی اعتكاف نیز خاطرنشان كرد: جوان از آنجا كه مغرور بوده و اعتماد به نفس دارد در صدد است همواره چیزهای نو و جدید را تجربه كند و شاید یكی از دلایل توجه جوانان به این مراسم همین باشد.

عضو هیات علمی جامعه المصطفی العالمیه ادامه داد: دلیل دیگر این رغبت شرایط كنونی دنیای غرب است كه به دلیل توجه بیش از حد به مادیات اكنون سرخورده شده و به این نتیجه رسیده اند كه باید به دنبال معنویت باشند.

وی با بیان اینكه در شرایطی كه غرب دین را كنار گذاشته از هر راهی قصد دارد تا به این معنویت برسد و این همان دلیل بروز عرفان های كاذب و فرقه های انحرافی است، افزود: جوانان ما نیز كه این وضعیت را از طریق فیلم ها و برنامه های ماهواره ای مشاهده می كنند خواسته یا ناخواسته تحت تاثیر قرار گرفته و با حضور در مراسم و آیین های معنوی و مذهبی قصد تجربه همان چیزی را دارند كه غرب نیز به دنبال آن است.

این پژوهشگر تاریخ اسلام یادآورشد: اعتكاف در فرهنگ تشیع سابقه دیرینه دارد و مساله غریبی نیست كه مردم ما با آن بیگانه باشند بلكه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی آنچه كه در مورد این مراسم معنوی مورد غفلت قرار گرفته بود، احیا شد.

فراهنگ 1883**1588

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 80168282