چرا با بعثت پیامبر (ص) پرونده تاریخی نبوت بسته شد؟
50 بازدید
موضوع: تاریخ و سیره
مصاحبه کننده : مستقیمی روزنامه قدس
محل مصاحبه : قم
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : روزنامه قدس
تعداد شرکت کننده : 0
 • جزئیات خبر
 • کد خبر : 54394
 • زمان مخابره:
 • ۲۳ : ۵۹ -- ۱۳۹۱/۳/۲۷
 •  
  در گفت و گو با دکتر ا... اکبری بررسی شد؛

  چرا با بعثت پیامبر (ص) پرونده تاریخی نبوت بسته شد؟

  گروه معارف / مستقیمی - مبعث رسول اکرم (ص) به عنوان بزرگترین رویداد تاریخ بشریت نه تنها تومار جهل و بت پرستی را درهم پیچید، بلکه با ارایه بهترین راه ها برای هدایت انسان، بنابر خواست و اراده الهی به فرستادن پیامبران پایان داد، از این روست که از ایشان به «خاتم الانبیا» تعبیر می شود؛ ...

   

  چرایی پایان نبوت در آن شرایط حساس تاریخی و رازی که در این خاتمیت نهفته است در گفت و‌گویی با دکتر محمد ا... اکبری، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به بحث گذاشته شده است، آنچه می خوانید مشروح این گفت و گو است:

  دنیای مقارن با دوران بعثت پیامبر (ص) از نظر تاریخی و رشد علم و صنعت در چه وضعیتی قرار داشت؟
  - پیامبر(ص) در دوره ای به رسالت مبعوث شدند که حدود 6 قرن از رسالت حضرت مسیح(ع) گذشته بود، در این دوران با نگاهی به کل دنیای آن روز در می یابیم که امپراتوری های بزرگ بر شمال آفریقا، شرق و شمال اروپا، خاورمیانه، شبه قاره و چین استیلا داشتند.
  به گونه ای که در مصر، شام و شرق اروپا امپراتوری روم با شاخصه های هنر و فرهنگ خود حکومت می کرد و حدود 5/2 قرن از پذیرش مسیحیت به عنوان دین رسمی در ممالک آن می گذشت. در خاورمیانه و سوریه به سمت شرق، قلمرو ساسانیان گسترده شده بود که آنها نیز دارای علم، هنر و فرهنگ خاص خود بوده و از مکتب زرتشت پیروی می کردند. در چین نیز امپراتوری تقریباً قدرتمندی حاکم بود که با مذهب بودا اداره می شد.
  در همان زمان مردم در جزیره العرب عمدتاً بت پرست بوده و توحید ابراهیمی را با خرافه در آمیخته بودند، در آن وضعیت اگرچه انسان به نظر علم، هنر و فرهنگ حرفهایی برای گفتن داشت، اما به لحاظ اخلاق، معنویات و توانمندی هدایت بشر به سوی خداوند، در تاریکی به سر می برد. جهت گیری در آن زمان به گونه ای بود که انسان با الهیات و معنویت هیچ رابطه ای نداشت. از این رو از آن دوران تعبیر به جاهلیت می شود، جاهلیتی که تنها مردم جزیره العرب به آن گرفتار نبودند، بلکه بنابر تصریح قرآن، بشر در هر نقطه از زمین با آن دست به گریبان بود!
  به تعبیر سیدمحمد قطب در کتاب جاهلیت قرن بیستم هنوز هم جاهلیت به دلیل پیروی انسان از هواهای نفسانی وجود دارد و در قالبهای جدید بروز کرده است، پیامبر اکرم (ص) زمانی مبعوث شدند که دنیا در تاریکی مطلق به سر می برد و رسالت ایشان همچون جرقه ای در دل تاریکی درخشید.
  در چنان شرایطی که امپراتوری های بزرگ حکومت داشته و در علم و صنعت نیز پیشرفتهای چشمگیری داشتند، بعثت رسول اکرم (ص) به عنوان خاتم انبیا چگونه توجیه می شود؟
  - باید توجه داشت، خداوند در هر دوره تاریخی برای هدایت بشر ابزارهایی را قرار داده است که این ابزارها با قواهای نفسانی و لذات جسمانی بشر در کشمکش و تعارض قرار دارند.
  از سوی دیگر بشر جمع اضداد است و اگر در کل خیر و نیکی بود، بشر نام نمی گرفت. در کنار کشمکشهای درونی که آدمی را به سمت لذات جسمانی و نفسانی به دور از اخلاق سوق می دهد، خداوند در درون آدم نورافکنی به نام فطرت قرار داده تا او را به کمال و حقیقت هدایت کند، اما به دلیل سر باز زدن از هدایت الهی و پیروی از نفسانیات، این نورانیت پنهان می شود و دیگر تلألویی نخواهد داشت.
  البته خداوند به راهنمای درونی انسان اکتفا نکرده و پرتوافکنانی در بیرون از وجود آدمی برای هدایت او قرارداده است که همان انبیای الهی هستند.
  باید توجه داشت، درک همه اینها به تعبیر ما به فلسفه آفرینش باز می گردد تا باور داشته باشیم که وجود انسان از دو بعد جسمی و روحی تشکیل شده که با مرگ تنها بعد جسمی آن از بین می رود، اما بعد روحی در قالب جدید و در دنیایی دیگر به حیات خود ادامه می دهد! از همین روست که خداوند از حرکت آدمی به سمت بالا صحبت می کند.
  حال که مقصد آفرینش، رسیدن به خداست؛ دو ابزار برای آن پیش بینی شده است: یکی عقل و دیگری وحی که با این نگاه به آفرینش فرستادن پیامبران توجیه می شود.
  اینکه چرا رسول اکرم (ص) خاتم پیامبران هستند، تنها خداوند می تواند پاسخ دهد و پاسخهایی که به این پرسش داده شده، محصور در دایره عقل انسان است.
  چه رازی در مبعث پیامبر (ص) نهفته است که جریان تاریخ نبوت به آن ختم می شود؟
  - همان گونه که قبلاً گفتیم، این رازی است که تنها خداوند می تواند پاسخ آن را بدهد و هر آنچه ما بگوییم در حد فهم و درک ماست، نه چیزی بیشتر. اما بنابر استدلال علما تکامل تدریجی عقل بشر در طول زمان علم و فن او را نیز ارتقا داده است تا جایی که می تواند با در اختیار داشتن کتاب هدایت، راه صحیح زندگی و رسیدن به کمال را پیدا کند، همان گونه که خداوند در قرآن می فرماید: همه چیز در این کتاب وجود دارد و این همان نورافکنی است که نیاز به فرستادن پیامبران را در جوامع بشری مرتفع کرد.
  اینکه ما نتوانسته ایم آن طور که باید از این چراغ هدایت بهره بگیریم، به نقص خودمان باز می گردد، نه حقانیت وجودی کلام وحی؛ زیرا بنابر تصریح خداوند در مصحف شریف هیچ چیز نمی تواند در حقانیت و نورانیت این کتاب خللی ایجاد کند.
  چگونه پیامبر (ص) توانستند در وضعیت آن روز امپراتوری های روم و ساسانی که در قدرت به سر می بردند، دامنه اسلام را گسترش دهند و آن را از مرزهای جزیره العرب فراتر ببرند؟
  - به طور طبیعی یک دولت همچون انسان هر چه از عمرش بگذرد فرتوت شده، به دوران ممات نزدیک می شود و این سنتی الهی است. اما در کنار این سنت، چگونگی استیلای اسلام بر ممالک و قلوب مردم آن ممالک با وجود عدم بهره مندی از علم، فرهنگ و صنعت روم و ساسانی حایز اهمیت است.
  رسول ا...(ص) با نبوت خود چندین اعجاز برای بشر به ارمغان آورد، اگرچه قرآن بزرگترین معجزه جاوید ایشان است، اما اینکه چگونه از انسانهای جاهل، افرادی آماده مرگ با این نگاه که شهادت در راه خدا چیزی جز پیروزی نیست، تربیت کردند نیز در نوع خود اعجازی عظیم است.
  ایشان از انسانهایی که به چیزی جز لذات جسمانی نمی اندیشیدند، چهره هایی را تربیت کردند که برای قرب الهی و جهاد در راه خدا بر یکدیگر پیشی می گرفتند و این راز توفیق اسلام با یاران اندک در برابر امپراتوری های بزرگ آن دوران بود!
  اسلام نیامده بود که کشورگشایی کند، بلکه می کوشید که راه حقیقت را پیش روی انسانها باز کند و مسلمانان در قرون اول و دوم هجری تنها برای این مهم جهاد می کردند. از این رو در هر میدانی و در برابر هر دشمنی حاضر شدند، پیروزی آنها قطعی بود.
  اینکه آنها از مرگ نهراسیده و در این مسیر هدفی مقدس را دنبال می کردند، هر مقاومت و نیروی معارضی را شکست می داد؛ اما بتدریج و با جایگزینی انگیزه های مادی، دیگر توانی برای مقابله با دشمنان در پیکره مسلمانان باقی نماند. اگر این اندیشه به مسلمانان امروز هم تزریق می شد، دیگر هیچ نیرویی توان مقابله با اسلام را نداشت.

  انتهای خبر/ قدس آنلاین / کد خبر: 54394
  کليدواژه ها