مسلمانان پیام مبعث را دوباره زنده کنند
52 بازدید
موضوع: تاریخ و سیره
مصاحبه کننده : خبرگزاری فارس
محل مصاحبه : قم
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری فارس
تعداد شرکت کننده : 0

مسلمانان پيام مبعث را دوباره زنده كنند

خبرگزاري فارس: عضو هيئت علمي جامعة المصطفي العالميه گفت: امروز دنيا به جاهليت مدرن روي آورده و راه نجات از اين جاهليت، زنده كردن پيام مبعث است.

 

حجت الاسلام محمد الله اكبري امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در قم ضمن تبريك عيد مبعث اظهار داشت: مبعث پيامبر اسلام (ص) براي تمام مسلمانان، تمام كساني كه اهميت اين دين آسماني را درك كرده اند و حتي براي ملائكه الهي عيد بسيار بزرگي است.

وي با اشاره به اينكه امروز، روز آغاز مهم ترين دين الهي و روز بعثت آخرين پيامبر(ص) است، ادامه داد: روز شروع يك شريعت توحيدي براي تمام موحدان دنيا روز بزرگي است و براي كساني كه آن دين را پذيرفته اند، عيد بسيار بزرگ تري محسوب مي شود.

مدير پژوهشكده تاريخ و سيره اهل بيت (ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي افزود: مبعث پيامبر اكرم (ص) روز تولد يك امت، يك شريعت و اگر درست بنگريم روز تولد دوباره تمام بشريت است.

وي با اشاره به شرايط تاريخي وقوع مبعث گفت: مبعث در زماني اتفاق افتاد كه در جهان آن روز در منطقه شرقي كه از مرز سوريه آغاز مي شد، امپراطوري مقتدر به نام امپراطوري ساساني حكومت مي كرد كه داراي فرهنگ قوي و تمدن بزرگي بود.

الله اكبري ابراز داشت: در شام، شمال آفريقا، تركيه امروز و شرق اروپا نيز آن زمان امپراطوري روم حكومت مي كرد كه صاحب قدرت، فرهنگ و تمدن بود.

وي با اشاره به خصوصيات اين دو تمدن بزرگ اضافه كرد: رومي ها در آن زمان دين مسيحيت را پذيرفته بودند و ساسانيان نيز زرتشت را دين رسمي خود اعلام كرده بودند.

مدير پژوهشكده تاريخ و سيره اهل بيت (ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي گفت: اين دو حكومت كه نامشان غيرمستقيم در قرآن نيز آمده است، دو ابر قدرت آن زمان محسوب مي شدند.

وي خاطرنشان كرد: در آن زمان در جزيرة العرب كه بعثت اتفاق افتاد، هيچ حكومت يكپارچه اي وجود نداشت و اعراب بر اساس رسوم قبيله اي كنار هم زندگي مي كردند.

الله اكبري افزود: از آنجا كه سرزمين حجاز يك سرزمين خشك و بي آب و علف بود، هيچ يك از ابرقدرت هاي آن زمان هوس نكرده بودند تا اين شبه جزيره را تصرف كنند.

وي عنوان داشت: بي سوادي و جاهليت در اين زمان در حجاز حكم فرما بود و هيچ دولت مركزي، مركز آموزشي و هر گونه آثاري از تمدن در سرزمين اعراب ديده نمي شد.

مدير پژوهشكده تاريخ و سيره اهل بيت (ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي اذعان كرد: آنچه در فضاي كلي حجاز ديده مي شد، اعمال زشتي مانند زنده به گور كردن دختران، خرافه پرستي و رسومات جاهلي بود.

وي ادامه داد: دين مردم حجاز دين ابراهيم (ع) بود كه در طول سال ها اين دين را با خرافات مخلوط شده، اعراب بت پرستي را وارد دين اين توحيدي كردند و به تعبير قرآن مشرك شده بودند.

الله اكبري گفت: انحطاط فكري و فرهنگي اعراب در آن دوران سبب شده بود تا قرآن از اين دوره به عصر جاهليت تعبير كند و پيامبر (ص) در چنين فضاي تاريكي مبعوث شد.

وي با اشاره به وضعيت تمدن هاي بزرگ آن دوران اظهار داشت: البته در روم و ايران هم كه به ظاهر تمدن و فرهنگ وجود داشت، مشكلات بسياري ديده مي شد و جامعه طبقاتي، قسمت وسيعي از مردم را به اسارت فكري و فرهنگي دچار كرده بود.

نور بعثت پيامبر (ص) تاريكي هاي قرون جاهلي را شكافت

عضو هيئت علمي جامعة المصطفي العالميه خاطرنشان كرد: در چنين دنياي تاريكي رسول اكرم (ص) براي نجات بشر مبعوث شد و با اين بعثت انفجار عظيمي رخ داد كه تاريكي هاي آن دوران را شكافت.

وي با اشاره به جهاني بودن دين اسلام گفت: آنچه پيامبر (ص) به عنوان پيام الهي آورد، به جامعه حجاز آن زمان محدود نشد و ديري نپائيد كه تمام جهان آن روز را در برگرفت.

الله اكبري ابراز كرد: در اروپا، آسيا و شمال آفريقا در آن زمان بسياري از مردم به اين آئين مستحكم الهي ايمان آورده و مسلمان شدند و در حال حاضر يك چهارم جمعيت كره زمين اين دين را پذيرفته اند.

وي افزود: اسلام خيلي زود توانست فرهنگ و تمدن جديدي را پايه گذاري كند و قلمرو سياسي، فرهنگي و تمدني خود را بسيار گسترش دهد.

عضو هيئت علمي جامعة المصطفي العالميه با اشاره به سيره علمي و فرهنگي هزار ساله مسلمانان اضافه كرد: هر چند اين انفجار عظيم بخش وسيعي از دنيا را روشن كرد و تقريبا تمام كره زمين را مورد تاثير قرار داد اما نتوانست بر كل جاهليت آن دوران غلبه پيدا كند و در نتيجه بخشي از مردم كه مورد تاثير اين نور قرار نگرفتند، در سال هاي بعد اين سيطره فرهنگي اسلام را در هم شكسته و جاهليت مدرن را جايگزين جاهليت قديم كردند.

وي گفت: اگر نگاهي به وضعيت جهان امروز بياندازيم، متوجه مي شويم كه امروز نيز دنيا از جهل بسيار رنج مي برد و مردم اين زمان در اسارت فكري و فرهنگي هستند.

راه مبارزه با جاهليت مدرن بازگشت به اسلام است

الله اكبري با اشاره به وظيفه امروز مسلمانان در برابر مبعث ادامه داد: يكي از كارهاي اساسي كه مسلمانان بايد براي آن اهتمام كنند، مبارزه با همين جاهليت مدرن است كه اين مبارزه بايد از درون جامعه اسلامي آغاز شود.

وي گفت: ما مسلمانان امروز وظيفه داريم تا اسلام را دوباره بفهميم و دستورات آن را آنطور كه شايسته يك مسلمان حقيقي است، عمل كنيم.

اين استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اينكه جوامع اسلامي امروز دچار آسيب هاي عميق فكري و فرهنگي هستند، اذعان داشت: ما دچار تحريف مفاهيم شده ايم و به جاي عمل به اسلام حقيقي براي از بين بردن علت نارسايي ها و آسيب ها با معلول ها مبارزه مي كنيم.

وي جامعه اسلامي را جامعه اي دانست كه در آن اخلاقيات موج بزند و روابط براساس جوانمردي، اعتماد، وفاي به عهد، امانتداري و راستگويي اداره شود.

الله اكبري خاطرنشان كرد: امروز بر همه مسلمانان لازم است تا به اسلام، قرآن و سيره اهل بيت (ع) بازگردند تا بتوانند مبعث را آنطور كه بايد جشن بگيرند و پيام آن را دوباره زنده كنند.

انتهاي پيام/ب10