نقش عزاداری در انتقال پیام عاشورا
52 بازدید
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : http://www.esada.ir
تعداد شرکت کننده : 0

1391/8/22 دوشنبه تبيين نقش عزاداري در انتقال پيام عاشورا در گفت و گو با دكتر الله اكبري پايگاه اطلاع‌رساني پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي(ايسكا): در آستانۀ ماه محرم قرار داريم. محرم ايامي است كه فقير و غني هر آنچه كه دارند، بي‌ريا در طبق اخلاص مي‌نهند تا نشان دهند با وجود گذشت بيش از هزار و 400 سال از واقعه جانسوز عاشورا همچنان پيرو امامي هستند كه با قيام خويش راه درست زندگي‌ كردن و با عزت زيستن را به بشريت هديه كرد و امروزه،انسان‌هاي آزاده با تأسي به امام حسين(ع) در مقابل ظلم ظالمان مي‌ايستند تا درس آزادگي پس بدهند.

اما به راستي يك عزاداري مطلوب بايد چه ويژگي‌هايي داشته باشد تا هم مورد پذيرش اهل بيت (ع) واقع شود و هم بتوان درس اصلي اين عزاداري‌ها را به خوبي ياد گرفت و پيام عاشورا را منتقل كرد. در اين زمينه گفت‌وگويي با آقاي دكتر محمد الله‌اكبري، مدير پژوهشكده تاريخ و سيره اهل بيت(ع) ترتيب داده شده است كه با هم مرور مي‌كنيم.

دكتر الله اكبري در گفت‌وگو با «ايصدا» در مورد عزاداري حقيقي براي امام حسين (ع) گفت: نفس عزاداري براي امام حسين (ع) ثواب دارد و در روايات به آن توصيه شده است. اما در روايات معصومين (ع) توصيه شده است كه عزاداري درست انجام شود.

 

وي توضيح داد: اگر سري به آيات قرآن بزنيم،مي‌بينيم كه ايمان و عمل صالح با هم در يك جا آمده‌اند و پاداش تنها براي عمل صالح مترتب شده است نه هر عملي. اگر حتي غيرمسلمان هم عمل صالح انجام دهد خداوند به او پاداش مي‌دهد؛ بنابراين عزاداري به شرطي ثواب دارد كه درست انجام شود. اين عمل عواملي براي صحت دارد كه اگر رعايت نشود ما بيهوده بر سر و سينه خودمان زده‌ايم.

اين استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: اگر عزاداري صحيح انجام نشود نه تنها ثواب ندارد بلكه مجازات هم دارد. به تعبير ديگر اگر مي‌خواهيم عزاداري ما ثواب داشته باشد بايد درست زندگي كنيم و عمل‌مان صالح باشد. شرط پذيرش، تقوا و درستي عمل است.اگر حسيني زندگي نكنيم چگونه مي‌توانيم براي امام حسين(ع) عزاداري كنيم. اگر عمل‌مان مطابق عمل آن امام نباشد، حنجره‌مان را هم پاره كنيم سودي ندارد.

 

دكتر الله‌اكبري يادآور شد: عزاداري وقتي سودمند و داراي پاداش است كه درست انجام شود و وقتي درست انجام مي‌شود كه ما ضمن عزاداري،عمل‌ منافي عفت با عزاداري انجام ندهيم و مرتكب گناه نشويم.

اگر شرايط عزاداري حاصل نشد به جاي پاداش،مجازات دارد. مثلا اگر در ضمن عزاداري، مردم‌آزاري كرديم ‌،صداي بلندگوي‌مان همسايه مريض را آزار داد، راه‌بندان درست كرديم،عمل خلاف شرع در ضمن عزاداري انجام داديم يا اين كه عزاداري‌ باعث شد يكي از واجبات ما ترك شود يعني وقتي براي انجام يك عمل مستحب، عمل واجبي را ترك كرديم آن عزاداري قطعا ثوابي ندارد.

 

وي اظهار كرد: پولي كه خرج عزاداري امام حسين (ع) مي‌كنيم بايد آن پول از دسترنج خودمان بوده و مباح باشد. اگر در ضمن عزاداري گناه كبيره مرتكب شديم و دروغي به امام معصوم نسبت داديم، غيبت كرديم و يا تهمت زديم و براي آرامش نفس‌مان به مسجد و حسينيه رفته و عزاداري كرديم طبيعي است چنين عزاداري‌اي مجازات دارد چون ما اين كار را براي خدا و امام حسين انجام نداديم بلكه براي خودمان و براي ارضاي هوس‌هاي نفساني‌مان انجام داديم.

 

اين استاد حوزه و دانشگاه گفت: آن چه كه ما در مورد عزاداري از عمل ائمه معصومين خوانديم و شنيديم، در واقع عمل درست است. در آن عزاداري،شاعران شعري مي‌خواندند كه با دين اسلام و شأن امام حسين(ع) و خانواده‌اش مطابقت داشته است و در محتواي اشعار خوانده شده،نسبت به امام حسين(ع) توهيني صورت نمي‌گيرد. چون اگر در عزاداري، اشعاري بخوانيم كه وهن جايگاه و مقام امام و‌ وهن دختر‌،همسر و خواهر امام باشد اين چگونه عزاداري است كه توقع ثواب داريم؟

 

دكتر الله اكبري در بخش ديگري از اين گفت‌وگو اظهار كرد: وقتي ما در عزاداري،امام را كوچكتر از يك عامي بي‌سواد و حتي يك كارگر مي‌كنيم كه براي يك قطره آب گريه و التماس مي‌كند قطعا اين نوع عزاداري‌ها در دستگاه ائمه(ع) برپا نمي‌شده است؛ بنابراين شرط اول عزاداري‌، نگه داشتن حرمت امام است. اگر جملات نسبت داده شده به امام و خانواده‌اش دروغ باشد گناه كبيره مرتكب شده‌ايم.

 

وي ادامه داد: در سيره ائمه(ع) آمده است كه اقامه عزا كنيد تا ياد و نهضت امام حسين زنده بماند اما براي اين كه ياد امام حسين زنده بماند چه بايد بگوييم؟ آيا فقط «حسين حسين» بگوييم و به ظاهر امر بپردازيم؟ آيا لازم نيست مطابق آن چه با شخصيت امام حسين بود را به مردم معرفي كنيم؟ نگوييم كه بود؟ چه كار كرد و با خانواده‌اش چگونه رفتار مي‌كرد؟. چيزي كه در روايات توصيه شده، اين است كه ما به عزادار بگوييم امام حسين چگونه قيام كرده است؟.

 

وي گفت: در عزاداري‌هاي بايد مشخص شود هدف، انگيزه و عوامل محرك امام براي قيام چه بوده است؟ آيا فقط رفته كه كشته شود كه ما به سر و سينه بزنيم كه به بهشت برويم؟ يعني امام ابزاري شده است كه ما بهشت بخريم يا اين كه امام حسين(ع) از اين حركت مقصدي و منظوري داشته و براي انجام تكليفي رفته است.

آنچه كه در سيره بزرگان دين و عمل ائمه (ع) مي‌بينيم اين است كه امام حسين (ع) يك انسان عادل،عدالت‌طلب و ظلم‌ستيز است. امام فساد را برنمي‌تابند و آمر معروف و ناهي از منكر است و به تعبير ديگر، شهيد امر به معروف و نهي از منكر، شهيد ترويج احكام اسلام و شهيد راه تفسير دين صحيح است.

 

دكتر الله اكبري يادآورشد: امام حسين (ع) رفته كه بگويد: آنچه كه يزيد و يزيديان انجام مي‌دهند يك صورت برگردانده و مشوش شده از دين است و براي اين كه به آنها بگويد كه دين صحيح چيست و تفسير درست از دين ارائه دهد و آنها را از راه خطا به راه درست برگرداند و در اين راه، خود و فرزندانشان شهيد مي‌شود. ما بايد اينها را به مردم و عزاداران بيان كنيم. ما بايد معروف و منكر را توضيح دهيم تا بفهمند يك پيرو پيغمبر (ص) چه كاري بايد انجام دهد و از چه كارهايي پرهيز كند. آن وقت بياييم و بگوييم امام حسين براي ايجاد يك نوع سعادت و سلامت در جامعه امر به معروف قيام كرد و در اين راه شهيد شد، يعني همان راهي كه پدر و فرزندانش هم به آن راه رفتند.

 

مدير پژوهشكده تاريخ و سيره اهل بيت (ع) تاكيد كرد: ما در عزاداري‌ها‌ بايد فلسفه قيام امام حسين را بگوييم.يعني زنده نگه داشتن نام امام حسين اين نيست كه ما به سرو صورتمان بزنيم. بلكه بايد وجه صحيح‌اش بيان فلسفه قيام و معرفي امام و يارانش است.

 

ما فقط مي گوييم علي‌اكبر(ع) امام حسين يك شهيد كلاس بالاست اما تا حالا يك مداح و خطيب و يك مداح، علي اكبر را به درستي معرفي كرده است كه ايشان مثلا با مردم چگونه رفتار كرد است و يا قاسم و عبدالله‌ چگونه بودند.

 

دكتر الله اكبري همچنين در پاسخ به اين سوال كه عاشورا چه پيامي‌ براي دنياي امروز به ويژه جهان اسلام دارد؟ گفت: پيام عاشورا به انسان و انسانيت اين است كه هيچ كس نبايد از سرنوشت خود غافل باشد. بلكه بايد با تغيير سرنوشت خويش،مسيرش را به راه درست برگرداند. نبايد ظلم و فساد را بپذيرد چون اگر مظلوم در مقابل ظلم ظالم ساكت باشد در اين ظلم شريك است. اگر يك آدم باتقوا با وجود مشاهده فساد،از آن چشم‌پوشي كند در فساد فاسد شريك است. يكي ديگر از پيام‌هاي عاشورا به انسان‌ها اين است كه عزت و شرف خود را حفظ كنند.

 

وي در پايان افزود: بر اساس پيام عاشورا، انسان‌ها نبايد از سرنوشت خويش غفلت كنند و از ظلم چشم بپوشند.انسان‌ها آمده‌اند تا هم خودشان انسان درستي باشند و هم يك جامعه سعادتمند بسازند. عاشورا پيامي براي همه عدالت‌طلبان زمين و الگويي براي همه مظلومان است.
انتهاي پيام/ 110

  

منبع: پايگاه اطلاع‌رساني صدامحور(ايصدا)

کلمات کليدي


نقش عزاداري , پيام عاشورا , محمد الله اكبري , مدير پژوهشكده تاريخ و سيره اهل بيت(ع)