تربیت رضوی جامعه را در برابر هجمه و شبیخون فرهنگی دشمن مصون می کند
50 بازدید
موضوع: تاریخ و سیره
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : ایرنا / خبرگزاری جمهوری اسلامی
تعداد شرکت کننده : 0

 

 

 

 

تربیت رضوی جامعه را در برابر هجمه و شبیخون فرهنگی دشمن مصون می کند

 

تاريخ درج: ٧مهر١٣٩١، ساعت ١٥:٤٢

 رییس پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت(ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: توجه به تربیت رضوی از سوی قشرهای مختلف جامعه اعم از جوانان و بزرگان موجب می شود که جامعه در مقابل هجمه های فرهنگی و دینی مصونیت پیدا کند.

  به گزارش خبر معارف،حجت الاسلام والمسلمین محمد الله اکبری افزود: اگر جوانان بتوانند خود را رضوی تربیت کنند و بزرگان نیز به این مساله توجه ویژه داشته باشند، آن هنگام است که جامعه این قابلیت را دارد که به دام فساد و تباهی کشیده نشود.

 وی گفت: اگر رضوی اخلاق و رضوی مسلک شویم، از یک سو در مقابل گناهان مصونیت یافته و نسبت به تبلیغات سوء بیگانگان مقاوم خواهیم شد و از سوی دیگر دیگران را نیز جهت دهی می کنیم.

 این پژوهشگر تاریخ اسلام با بیان آنکه دو بخش از سیره امام رضا(ع) قابل استفاده برای جامعه امروز است، ادامه داد: بخش اول رفتار سیاسی آن حضرت با سیاستمداران عصر خود است و بخش دیگر رفتار و اخلاق کلی ایشان است.

 الله اکبری با بیان آنکه اخلاق سیاسی امام رضا(ع) در جامعه سیاسی امروز نیز بسیار کاربرد دارد، گفت: در گذشته، دسیسه های سیاسی در پشت پرده پنهان بود، اما امروز به سطح جامعه کشیده شده و تبلیغات ضد و نقیض به قدری زیاد است که ذهن مردم و جوانان را آشفته کرده است.

 مدیر پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت(ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی افزود: این مساله باعث شده به جای آنکه جوانان به سمت خوبی تمایل پیدا کنند، نسبت به اسلام بدبین شوند از این رو پرداختن به سیره و اخلاق سیاسی امام رضا(ع) می تواند جلوی این ضرر را بگیرد.

 این پژوهشگر تاریخ اسلام ادامه داد: امام رضا(ع) حدود 20 سال امام شیعیان بود، 17 سال از این دوران را در مدینه حضور داشتند و سه سال آخر عمر خود را به اجبار در دستگاه مامون عباسی در خراسان گذراندند.

 وی تصریح کرد که امام هشتم شیعیان در این مدت سه سال به رغم محافظت بسیار دستگاه مامون، با افراد رده بالای حکومتی سرو کار داشتند و با علما و دانشمندان زیادی از مذاهب اسلامی و بزرگان دیگر ادیان به بحث و گفت وگوی علمی می پرداختند.

 الله اکبری همچنین درباره آداب زیارت امام رضا(ع) نیز گفت: زیارت آن حضرت به علت آنکه از خانواده دور افتاده اند، ثواب بسیاری دارد اما چه زیباست که زایران با شناخت مقام و جایگاه این بزرگوار، ایشان را زیارت کنند.

 این پژوهشگر تاریخ اسلام یادآور شد: اگر زایر با قلب آماده و دل خاشع به زیارت برود هرگز دست خالی باز نمی گردد. امامی که ضامن یک حیوان می شود و حاجت غیرشیعه را برآورده می کند، ممکن نیست دست رد به سینه مسلمان شیعه بزنند.

منبع:ايرنا

 

 

 

آدرس اینترنتی