رئیس جمهور و وزیران باید چهار تا ت داشته باشند
45 بازدید
مصاحبه کننده : ایسنا خبر گذاری دانشجویان
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : ایسنا
تعداد شرکت کننده : 0

الله‌اکبری در گفت‌وگو با ایسنا:

رییس‌جمهور و کارگزاران باید چهار "ت"‌ داشته باشند

» سرویس: معارف و حقوق - دين و انديشهکد خبر: 92041106266تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۲ - ۱۱:۱۰مدیر پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت (ع) گفت: رییس‌ دولت و کارگزاران باید از چهار ویژگی مهم برخوردار باشند.

محمد الله‌اکبری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به ویژگی‌های دولتمردان و کارگزاران در نظام اسلامی، افزود: مدیران و کارگزاران یا رییس دولت باید چهار "ت" داشته باشند. "ت" اولی "تخصص"، دوم "تقوا"، سوم "تدبیر" و چهارم "توجه" است.

وی خاطرنشان کرد: در مقوله تخصص آیات قرآن کریم و روایات فراوانی از رسول خدا (ص) و ائمه معصومین (ع) رسیده که هر کس تخصص نداشته باشد خرابکاری او بیشتر از درست کردن امور خواهد بود.

مدیر پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت (ع) ادامه داد: در زمینه تقوا نیز سفارشات فراوانی شده و دینداری بر سه اصل امانتداری، وفای به عهد و صداقت استوار است که اگر فرد از این سه ویژگی برخوردار باشد شخصی باتقوا و دیندار است.

الله‌اکبری تصریح کرد: تدبیر در تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌ها و همچنین توجه به نحوه اجرا و عملیاتی کردن این سیاست‌ها نیز از جمله ویژگی‌های یک کارگزار و مدیر در نظام اسلامی است که در این باره نیز روایات فراوانی در کلام معصومین (ع) وجود دارد. در مصاحبه من با ایسنا ویژگی ها بیان شده بود که خبرگزاری ایسنا با تلخیص آن را منتشر کرد:

رئیس جمهور و کارگزاران یک سری ویژگی ها باید داشته باشند و یک سری ویژگی ها نباید داشته باشند.

الف: ویژگی های مثبت که باید داشته باشند:

رئیس جمهور و کارگزاران دولت از نظر من که برگرفته از آیات و روایات است باید این ویژگی ها را داشته باشد:

۱. تقوا ( امانت داریُ صداقت و وفای به عهد) منظور از تقوا در این جا نماز شب خواندنُ نماز و روزه و ... نیست. حتی اگر امر دائر شود بین تعهد و تخصص تخصص در اولویت است. در بسیاری از منصب ها تعهد خیلی کار آمدی ندارد ولی تخصص بسیار کار آمداست. (نیازمند بحث و استدلال است. متخصص با تعهد متوسط اولی از متعهد بدون تخصص است.)

۲. تخصص. فرمایش ژیامبر امام علی و امام صادق (ع) است: کسی که بدون تخصص کاری به عهده بگیرد خراب کاری اش بسیار بیشتر از کارهای درستش خواهد بود.

۳. تدبیر: اول اندیشه بعد عمل. پیش از اقدام به عمل خوب بندیشد با متخصصان و اهل دانش و تجربه مشورت کند عاقبت کار را بسنجد بعد اقدام کند تا پشیمانی ببار نیاورد.

۴. توجه: کارها و وظایف را تقسیم کند به همکاران خود بسپارد  سپس انجام آنها را در وقت مقرر از آنها بخواهد. پیگیر انجام کارها باشد. بعد از واگذاری کارها به امان خدا واگذار نکند.

۵. اهل مشورت با صاحبان تخصص تجربه و دانش باشد.

۶. جاذبه حد اکثری. باید جاذبه ۹/۹۹ درصدی داشته باشد. بنای کارش بر جذب همه باشد. مبنای اسلام این است. سیره ژیامبر و ائمه چنین است. انا ارسلناک الی الناس کافه. رئیس جمهور همه است.

۷. انعطاف پذیری زیاد. انعطاف پذیری ۹۹/۹ داشته باشد. مبنای اسلام و سیره پیامبر و ائمه است. 

۸. نرمخویی بدون ضعف. مبنای اسلام است. فبما رحمه من الله لنت لهم فلو کنت فظا غلیظ القلب لانفضوا من حولک. یکی از ادله مبنای جاذبه حد اکثری نیز این آیه است

۹. قاطعیت بدون خشونت. قاطع باشد. وقتی مشورت کرد و تصمیم گرفت در اقدام به عمل قاطع باشد. فاذا عزمت فتوکل الی الله.

۱۰. مدارای زیاد. مبنای اسلام و سیره نبوی بر این است. جاذبه حد اکثری ُ انعطاف پذیری زیادُ نرم خوییُ و مدارای زیاد در کنار هم و در ارتباط با هم کارایی دارد.

۱۱. اعتدال همه جانبه. اعتدال در همه چیز. سیره نبوی و علوی و دیگر ائمه هدی و مبنای اسلام اعتدال همه جانبه و دوری از افراط و تفریط است. آیه شریفه الذین اذا انفقوا لم یسرفوا و لم یقتروا و کان بین ذالک قواما و آیه شریفه لاتجعل یدک مغلوله الی عنقک و لاتبسطها کل البسط و ایات دیگر و روایات بسیار بر این بند دلالت دارند.

۱۲. خطا پوشی. از خطاهای کوچک بکذرد و خطاهای بزرگ را تنبیه کند.

۱۳. تشویق زیاد و تنبیه کم.

۱۴. بهره گیری از متخصصان.

۱۵. اولویت در پاسخگویی به نیازها. پرهیز از کارهای بدون اولویت

۱۶. صبر وشکیبایی.

۱۷. عاقبت اندیشی.

۱۸. رضایت توده مردم نه خواص

۱۹. عدالت

۲۰. مرد عمل باشد نه شعار. نخست انجام دهد بعد بگوید. وعده های غیر قابل تحقق ندهد.

۲۱. مبصر باشد نه مستخدم. هماهنگ کننده باشد نه انجام دهنده. خود را سرگرم انجام کارها نکند. بلکه کار را به کار دان بسپارد و مراقبت کند که درست انجام دهد. نه آن که خود مستقیم به انجام کارها بپردازد. کارها را در دست خود متمرکز نکند که نتواند به همه برسد. وظایف را تقسیم مسئولیت ها مشخص و افراد را تعیین کند و کارهار را به آنان بسپارد و انجام آن ها را قاطعانه از آن ها بخواهد و ژیگیر باشد تا کارها به سامان برسد. بی توجه نباشد. غفلت نکند.

۲۱. قانون گذار و سیاست گذار باشد نه مجری مستقیم. قانون گذاری و سیاستگذاری کند و کار را به مردم بسپارد. در این صورت دولت را کوچک کرده هزینه ها را کاهش داده است.

۲۲. رفتار ثابت و معقول و منطقی و پایبند به اصول و قوانین باشد. وحدت رویه در قول و عمل بداشته باشد. 

ب: اوصافی که رئیس جمهور و کارگزاران نباید داشته باشند:

هر چه ویژگی باید داشته باشند عکس آن را نباید داشته باشند. چند تا را نام می برم.

۱. کینه چو نباشد.

۲. حسود نباشد.

۳. انحصار طلب نباشد.

۴. کوتاه بین نباشد

۵. مغرور نباشد. به ویژه غرور بی جا نداشته باشد.

۶. هوا پرست نباشد.

۷. تکبر نداشته باشد.